Novinky

Metallic Falcons - Desert Doughnuts

metallicfalconscover.jpg Metallic Falcons - Desert Doughnuts
14 skladeb / 48:24, Voodooeros / distribuce v ČR Day After

O albu Desert Doughnuts (pouštní koblihy?) se hovoří jako o freak folku, což obnáší v rámci žánru především obcování s podivnými harmoniemi, melodiemi, netradičními postupy a v případě dua Matteah Baim a Sierra Rose Casady (ano, polovina sesterského dua CocoRosie) i námluvami s post rockem a ambientem. I když některé skladby vypadají, že sklouznou do pozice obyčejných písniček, nikdy se tak úplně nestane, přestože se na debutu objevují taková esa jako Devendra Banhart (že by oplátka za duet s Baimem v Dragonflies na albu Cripple Crow?) nebo Antony z Antony & the Johnsons. Osobně bych se takovým praktikám nebránil, ale Matteah Baim & Sierra Rose Casady na to mají evidentně jiný názor.

V otvíráku Journey máte dojem, jako byste poslouchali střípky nápadů, z nichž by jiní zrealizovali tři skladby. Éteričtější z písní připomenou vzdáleně Loreenu McKennitt, ty goticky stísněné zase Jarboe. Folkrocková Snakes and Tea evokuje úvodní kytarovou linkou melodii z Rákosníčka, ale to jen tak na okraj, nepředpokládám, že by duo bylo fandy českého animovaného filmu (i když u těchhle týpků jeden nikdy neví).

Mimo to je album prostoupeno i nehudebními tracky, které mají za úkol navodit atmosféru (viz chrastítka v After metal (sound of stars) či šumění moře v Ocean). Každopádně je Desert Doughnuts nahrávka těžko uchopitelná (nikoli však nestravitelná), prostoupená tajemnou náladou (obal alba, na němž je osoba v podivné burce z peří, s tím souzní) a překvapivými žánrovými úkroky, která si vaší pozornost zaslouží.

70%

poslechněte si:
www.myspace.com/metallicfalcons