Novinky

Kačkala kousek od místa lásky (ale ne tam)

kackalacover.jpg Kačkala - Vox
16 skladeb / 29:30, Kačkala Productions / Silver Rocket

"Kačkala vám přináší svá vzteklá slova moudrosti v písních kovbojských holek, v nápěvech o osvobození a několika morbiditách navrch." (promo)

Kdyby chtěl být Spirituál Kvintet jako Kačkala, hodil by kytary do žita, poslal chlapy do knajpy a to teprve bychom se divili. Dámy by si vokálně třeba stěžovaly, že to zas nedostaly - a možná by to bylo to nejméně in(timní), co by ten večer zaznělo.

Kdyby chtěl být Ondra Havelka jako Kačkala, dal by orchestru dovču a se šarmem sobě vlastním by zpíval o libidu, své první poluci (a revoluci). Co by na to asi řekly paní náměstková, frau ředitelová a další sponzorské madam z první brázdy? Zvlášť, kdyby jim Sestry Havelkovy začaly zpívat Kačkalí song Hluboko. "Má láska spí tu nemytá, a stejně krásně voní/ když promluví tak pes by zdech - hlas jeho čistě zvoní/ vždyť říkal to už starej Blake, tak nedělám si vrásky/ že hovno z těla vychází, vedle místa lásky, místa lásky.." Jak říkám, život. Paničky by se osypaly, chtěly by zpět vstupné. Drsní beatnici by jásali.

Kdyby Iva Bittová otevřela svou... ale dost. Zapomeňme teď na všechny radosti života a pojďte na jeho špínu. Žádný strachy, nebudeme gruntovat - jen poslouchat. Užívat si. Drsné něhy, živočišnosti, hlasů Kačkaly a jejích slabik (ne slabin). Jejich slabin jindy, možná.

"Ona je divná, divná, divná..." (The Siren Song)

S táborskou Kačkalou padl v Česku další mýtus. Jako vokální kvartet a capella nezpívají církevní a lidové písně, ani klasiku prověřenou (a provařenou). Na albu Vox není jediná coververze. Žádný převzatý hit, z nichž žili vokální klauni Flying Pickets, se kterýma byla i legrace (když se s tím zrovna nepárarárali v Only You "od Lunetic"). No vida, kam mě to souvislosti a hudební závislosti dovedly?! A přesto to není od věci. A přesto je to na míle daleko.

"Já, jÁ, JÁ, já - blbá!" (Brzo ráno)

První, co se mi u CD Vox vybavilo - když odezněl country song Have You Seen - byla vzpomínka na hc jazz bouráky No Means No. Jestli jste neslyšeli jejich a capella cover Forward To Death od Dead Kennedys, napravte to! Je z alba Virus 100 (Alternative Tentacle 1992), kde legendu DK przní i Alice Donut, Napalm Death, Faith No More, Neurosis, L7, Sepultura... Echt tribut!

Uf, takovýho vokecávání, než se člověk dostane k písničkám CD. Desky, na který dámy sekaj slabiky jak fousatej maník z pouti tureckej med (Hate You Back), ale o cukru si můžem nechat zdát. Eternity připomíná spirituál, Raindrops pěkně swinguje a hudební nástroje ani elektronika tu fakt nechybí. Nikde. Jen by to kazily, jako když si Apocalyptica začala s bubny. Nebo Julee Cruise s Hybrid(ovým) technem.

Ale ty holky si alespoň nic nemalují. "Souboje o přízeň, která je úsečná, koukni se na sebe, jak jsi tu zbytečná," přemlouvají jednu takovou. A hned (jí) nabízí řešení, když zpívají: "Brzo ráno ještě za tmy v županu od maminky, rozpářu tě u hlavičky dostanu se pod kůži/ tvý vnitřnosti podle zlosti pořádek máš tolik rád, zbydou jenom kosti, zuby, ani kapka krve snad." (Brzo ráno) Takže - pozor na ně! Určitě to není jen vychloubání, bůhví co se na těch jejich koncertech vlastně děje. Možná právě proto vystupují skoro pořád za kopečky, u nás málo. Ale o to jsou vzácnější, že?

Konec dobrý, všechno dobré. Totiž Dare to na závěr je spirituál jak vyšitej. Prostě něco. Slyším v ní Afriku i Davida Byrnea, ale hlavně skvěle sezpívané hlasy a melodii jejich. Do finálního potlesku někdo říká "Mockrát děkujem"... a já se přidávám.

PS: Ale aby nebyla mýlka. I tyhle holky chtěj´ pohladit, nechat se obejmout a vyspat se. Ale halt si vo to říkají trochu jinak. Nebo vůbec.

80%

navštivte:
www.kackala.cz

poslechněte si:
www.silver-rocket.org/kapely#kackala