Novinky

Mono - You Are There

monocover.jpg Mono - You Are There
6 skladeb / 60:03, Temporary Residence

Těžko si lze představit lepší nakopnutí kariéry nezávislé skupiny, než že si vás po dvou deskách - přijatých bez většího ohlasu - vezme do parády producent Steve Albini (Pixies, Nirvana, PJ Harvey, Fugazi, Low, Slint, atd. - podílel se na více než 1000 (!) deskách). Mono tohle štěstí měli a poměrně rychle se tak dostali mezi post-rockovou smetánku. Albini s nimi spolupracoval na posledních dvou řadovkách (včetně té aktuální) a pomáhal jim s obrušováním hran jejich inspirací (Mogwai, Godspeed You Black Emperor!, Sonic Youth, ...), které na jejich starších deskách doslova bily do uší. S "You Are There" se v tomto ohledu dostali bez diskuzí nejdál.

Nikdy nezapomenu na chvíli, když jsem poprvé slyšel "Like Herod" z debutu Mogwai - ten kytarový nástup ze všeho nejvíce připomínající střetnutí s náklaďákem v plné rychlosti na německé dálnici. Něco podobného jsem nyní zažil u úvodního více než třináctiminutového eposu "The Flames Beyond The Cold Mountain". Po šestiminutovém sycení atmosféry přijde výpad nádherně zkreslených kytar mírně podmalovaný smyčci, po nějaké době přijde druhý, tentokrát naprosto neočekávaný, který vás svou intenzitou donutí hledat čelist někde pod židlí.

Ale nenechte se mýlit - těmto čtyřem Japoncům došlo, že z osvědčeného post-rockového modelu "nejdřív tě uspím a potom ti odpálím hlavu" se za devět let od vydání "Young Team" stalo podobné klišé jako z "lekačky" v hororu a tak "You Are There" postavili na skvělé práci s gradací a atmosférou. Čtyři z šesti skladeb mají přes deset minut, ale žádný pokus o "Mono Fear Satan" ("Com(?)" - modří už vědí) se už naštěstí nekoná.

"You Are There" je po úvodním vrcholu minutu od minuty klidnější, ale neuspává - s klidnějšími pasážemi houstne atmosféra, kytary se do sebe nenásilně zaplétají a toto snění občas podpoří (slovo "naruší" by zde opravdu nebylo na místě) citlivé vazbení, jehož účelem není polekat, ale spíše omámit posluchače a zcela ho vtáhnout do světa Mono - světa, který není tak smutný a opuštěný, jak se na první poslech zdá.

85%

navštivte:
www.mono-44.com

poslechněte si:
www.myspace.com/monojapanrock