Novinky

Sado maso DVD a revoluce v obchoďáku

tiedandtickledcover.gif Tied & Tickled Trio - a. r. c. (DVD + CD EP)
8 live skladeb/ 57:21, 3 klipy/ 12:04, 3 live bonusy/ 25:38 + CD EP 19:51, Morr Music / distribuce v ČR Starcastic

"A proč si neříkat trio?," odpověděli bavorští free jazz dub electro maníci Tied & Tickled Trio moderátorce po odehrání songu Tusovská Dub - jednom z bonusů DVD. Tehdy hráli v pěti, dnes jich stojí na pódiu i 9 až 13. Styl "komu se to zrovna hodí" má své kouzlo - žádný gig na disku není stejný. Dělí je 7 let, místa, částečně i sestavy, kvalita. Video s lo-fi zvukem i obrazem z veletrhu Popkom ´99 je zpestření a patří k nim stejně, jako loňský undergroundový záznam z istanbulského Indigo Clubu. Popkom dostal pořádnou porci špinavého dubu, Turci freejazz skoro ve tmě. Přisvěcovaly blesky fotoaparátů a projekce v pozadí.

O podobě show Tria-netria jistě rozhoduje nálada v publiku i v kapele/projektu ("Jsme skupina, žádný side projekt," brání se). V partě lidí z Notwist (bratři Acherovi, basák i trumpeťák Micha a bubeník Markus) i dalších SRN band Lali Puna, Jersey či electroclashových Console. Spoluhráči bratrů Johannes Enders (tenor sax, flétna), Ulrich Wangenheim (basklarinet) a Robert Klinger (kontrabas) helfli Notwistu na výborném CD Neon Golden (big city/City Slang, 2002). Gerharda Gschlössla (trombon), Carla Oesterhelda (varhany, percussion), Andrease Gertha (kompy) a Stefana Schreibera (tenor sax) ještě "zařazené" nemám.

Muzikanti se živě moc neodvazují, při skoro hodinové show 12. dubna 04 v domácím klubu Registratur (viz uvedená sestava) působí spořádaně. Jakoby TO neprožívali a spíš mysleli na to, aby byla každá nota kde být má. A taky že jo - gig je precizně zahraný, chvílemi tlumený až do chilloutu. Jinde zas dechy hřmí, jak to mají jejich majitelé rádi od svých free jazzových idolů Milese Davise, Sun Ra a lidí z oblíbené značky Blue Note (třeba Dona Cherryho). Ani Andreas Gerth se u kompů nefláká, ve výsledku není sound T&TT vzdálený hudbě Cinematic Orchestry, Jazzanovy, Trüby Tria či lahůdkové avantgardní elektrofree-j psychedelii Frederica Galliana. Publikum si užívá, to samé potká i diváky DVD - dostanou-li se na stejnou vlnu. Tvůrci dívídí jim v tom vydatně pomáhají nervním, psychedelickým zpracováním záznamu. Barvy střídá černobílá a naopak, mění se úhly pohledu, detaily s celky, zrno obrazu...

Přidané CD EP nabízí skoro 20 minut studiové verze skladby a.r.c.. Je i na živáku z Mnichova, takto vychází poprvé. Zajímavější mi ale připadají klipy T&TT. Tusovská Dub z roku 1997 je plný krve. Lidé (nebo jiní UFOuni) v něm bojují s mimozemšťany, snaží se ochránit jakousi dívku. Protivník v černém je silnější, ale když chce po masakru prchnout ze Země ve starém sporáku... V animované Revolution (2003) si příšerky vyjely autobusem na výlet do supermarketu. Prohání se mezi regály, žasnou nad krabicemi s nápisy Marx, fotí si přesnídávky s Che Guevarou na víčcích. Ironie? Sarkasmus? Evropani na výletě za revolucí v rozvojové zemi? Jak kdo chce, ani zde slova nic nevysvětlují. Nejsou. O dost nevinněji působí balada Yolanda, tříminutový love song z přelomu tisíciletí. Kamera zabírá jen okna věžáků v noci, je v tom stesk i melancholie. "Za kterým oknem bydlí Yolanda? Ještě svítí? Mám šanci?" Ta skladba je na DVD jedna z mála, kde můžeme slyšet i piáno.

Nahrávky T&TT včetně aktuálního DVD jsou v dohledné době jedinou šancí, jak se hudby kapely dotknout. Tedy pokud na ně nevyrazíte 1. července 2006 do Roskilde. Vedle nich tam hrají i Franz Ferdinand, Goldfrapp, Tool, Coldcut, Deftones, Kaiser Chiefs, Bob Dylan, George Clinton, Arktic Monkeys, The Streets...

75%

navštivte:
www.tiedandtickledtrio.com

poslechněte si:
www.mp3.com/tied-+-tickled-trio