Novinky

Dívčí válka: Šmírování kuchyní a ženských duší

buriancover.jpg Jan Burian a spol. - Dívčí válka
2x 19 skladeb / 67:25 + 56:36, Indies Records

Motto: "Hřebeny plné vlasů, ručníky od rtěnek, prasklé hadice u praček. Uschlé květy ve vázách, prach vzpomínek. Emoce, nemoce, zhrzené ambice, památníčky pod postelí. Vedle fuseklí. Řvoucí haranti, koše plínek, splínek, blínek, kinedryl, budíček, pupíček. Depky, radost. Štěstí. Všichni to známe, málokdo si to připouští. Prcháme od toho - my muži - jak jen mužem. Do práce. K milenkám. K televizi do hospody. Kamkoli. A von si přijde ňákej Burian, nechá to všechno těm ženskejm zpívat a je to tu ZAS. Neutečete před tím! Esli von nechce, abysme vo tom nezačli přemejšlet?!"

Někdo by mohl tvrdit, že se takový materiál dává dohromady celý život. Že je to osudů na několik životů. Jan Burian popsal celej panelák, a přitom si ani nestřík´ sprejem. Dvaceti ženám - zpěvačkám, herečkám, muzikantkám, manželkám a hlasatelce - rozdal 19 svých textů, a mířil přesně. Vzniklo dvojalbum plné malých dramat i hororů ze života, sexu bez radosti a radosti bez sexu, zmařených ambicí, závisti, marnivosti a marnosti. A to vše se topí v moři lásky.

Styly se tu skoro plýtvá, od rocku přes swing a šanson a balady až po folk. Sám Jan Burian na CD číslo 2 zpívá to samé, a přesto jinak. Myslel jsem si že jen napíšu, že natočil stejný songy živě a jen s klavírem - a přitom musím chválit i jeho. Takový malý český Tom Waits je to, i s tou ironií, nadhledem, živočišností a opravdovostí. Ne tak drsný a chraplavý, oproti Tomíkovi trošku učesaný to je, ale výborný. Ačkoli Jan Burian už dávno hlásil, že nechce být folkařem, za tohle 2CD bych bez velkýho přemejšlení s chutí udělil cenu Nejlepší folkový album roku 2006. A když píšu folkové, myslím spíš lidové, o lidech a s lidmi pro lidi.

Kapitola sama pro sebe je krásný obal Dušana Šoltyse. Připomíná poetiku alb labelů 4 AD či Beggars Banquet a vlastně si nevzpomínám, kdy naposledy mě český obal CD tak chytl. Vůbec mě nemrzí, že se během natáčení 2CD změnilo předpokládané pořadí písniček, a maličko i interpretky. Precizní Indies Records to vyřešili s grácií sobě vlastní - přidali samolepku s aktuálním pořadím písní. S chutí jsem si ji nalepil, pro takové Udělej/Urob si sám mám slabost. A navíc ta květomluva uvnitř bookletu - nad touhle deskou někdo sakra dlouho a dost přemýšlel!

Vyjít Dívčí válka dřív, je to echt padarók k MDŽ. Takhle si ho uškudlete, pánové, až na Svátek matek. A věřte, že to bude radost i pro vás. Je skvělé sledovat, jak se vaše žena baví u písničky O dovolené (samozřejmě mateřské). Přijmou po chvíli i způsob, jakým ho Eva Holubová zpívá/nezpívá. Dámy doslova rozřehtá, když její Štěpánka "Opaluje se nad sporákem, poslouchá muziku kdykoli dítě křikne/ Navštěvuje módní přehlídka, v prádelníku... Hraje lakros s naběračkou, golf se smetákem v ložnici, kriket s koštětem v chodbě." Že to není nic veselýho? Blbost, to může říct jen kdo to nezažil. Vtipy o vozíčkářích taky nejvíc docení ti na kolečkových křeslech.

Jak vypadají denní běsi dnešní ženy? Třeba Madla (rockerka Pavla Forest) se bojí zrcadla, Irena (folkové Sestry Steinovy) má doma počtáře co jí pravítkem, Květu (worldwoman Feng-Jün Song) - bohyni kuchyně by intelektuálky nenáviděly a Anežka (šansoniérka Hana Hegerová) se jedině na hřbitově cítí trochu v klidu. Ale život není jen utrpení. Proto Kamila (herečka Ivana Chýlková) přestane být tak bohatá, aby kupovala laciné věci, Eva (jazzlvice Jana Koubková) uprostřed noci náhle končí s dietou a Alice (šansoniérka Ester Kočičková) má dva milence. No ale právě ona pořád ještě čeká na prince...

Při každém poslechu vám vykoukne zpod duchny jiná dívčí nožka, dámské chodidlo či drsná pata důchodkyně. V pěkných letních dnech nejspíš i zadeček. Pořád je na té desce co objevovat. Je to jako si číst ve sbírce poesie a žasnout, jak ta slova vedle sebe sedí. A protože o Holubince už jsem psal, prozradím už jen jednu roztomilost 2CD. Když totiž Fen-Jün Song zpívá o Bohyni kuchyně, pokouší se dostat do výrazu samotného autora Jana Buriana. Činí tak podobně, jako když italská operní diva pěje Měsíčku na nebi hlubokém. Jinak, a přesto skvěle.

Je to autentické. Fakt. Až tak, že se mi skoro nechce věřit tvrzení Buriana Jana, že "Všechny postavy na tomto monotematickém dvojalbu vznikly v autorově fantazii a jakákoli podobnost se skutečnými osudy našich současnic je čistě náhodná."

Muži v Dívčí válce: autor písní Jan Burian otec, aranžéra a producent Jan Burian syn, spolupráce Jiří Burian (aka Gregory Finn, Southpaw) a Mikoláš Růžička, zvuk Ondřej Ježek - jáMOR studio, Praha.

Ženy ve své válce: Dagmar Voňková-Andrtová, Dorota Barová, Feng-Jün Song, Ester Kočičková, Sestry Steinov, Martina Trchová, Pavla Forest, Eva Holubová, Lucie Vopálská, Iveta Kováčová, Ivana Chýlková, Zuzana Michnová, Anežka Růžičková, Zuzana Homolová, Jana Koubková, Hana Hegerová, Lenka Dusilová, Petra Oswaldová a Lela Geislerová.

90%

http://www.janburian.cz