Novinky

Desetiletý Traband: DVD, aby ten rok líp utek´

trabanddvdcover.jpg Traband - DVD Traband 10 let na cestě
31 skladeb/ 105:58 + 2 klipy + 2 dokumenty, Indies Records

"Jak jsme zahráli, tak podáváme. Nic jsme ve studiu dodatečně nepřehrávali, nepřikrášlovali, nezakrývali chyby. Servírujeme se Vám neupravení, nesterilizovaní, bez přísad. Napůl mrtvola, ale napůl stále naživu. Místy hořký, místy přeslazený, občas zaskřípe mezi zuby. Dobrou chuť. Plechy Čechům!" Jarda Svoboda o DVD

Marně zbytky šedé kůry trápím, která z našich kapel to má tak stylově do všech stran, jak páně Svobodův Traband. K hodně dobrým, dobře srozumitelným textům je tam balkánský plech, i pouliční kapela z New Orleans, prdící dixík. Taky pouťový i funébr orchestr, žižkovský Pepíci, kovbojský punk, hornická kutálka. Akustický bigbít, určitě rom pop, klezmer, řecká lidová a reggae. Zní i z jejich desek, ty styly pokupě ale od Trabandu potkáte právě jen na CD/DVD 10 let na cestě. Už ani na běžném koncertě ne, možná na dalším výročním za 15, či 20 let. Pestrost je logická, mapují-li na přeskáčku tu štreku, která 10 jar zpátky začala u 3 muzikantů (proto Traband)... a možná nekončí u současné šestičlenné sestavy. Party od Pána Boha, která si vystřihla tak excelentní zpocenej (ale ne upocenej!) narozeninovej kšeft v Akropoli.

Když vidím kraťasy a sukýnky, ve kterých 23. června 2005 lidi do Akropole přišli, jde na mě (při současných teplotách kolem nuly) zima. Naštěstí Svobodova dechno6ka spolehlivě zahřeje, a dělá to s lehkostí a přirozeností sobě vlastní. Vydatně jí s tím helfli hosté/gratulanti. Vašek Koubek ťukal na futra Akráče futrálem od harmoniky, jak jinak. Herec Vladimír Javorský si to rovnou na pódium přihasil s kbelíkem třešní a kufříkem. Ale jiným, než s jakým korzuje nádražím a českou krajinou v klipu Černej pasažér. Z tohodle vytáh´ saxík a dal divadelní blues Tlustý muž v zrcadle. Pak nabídl lidu třešně a společně pěli "Kolik je v těch třešních peciček, jo ho ho, ještě tolik Trabandu písniček - ať dozraje, jo ho ho." Hosté Naholou 25 sunuli zvuk ke Keltům či moravské lidovce, třeba.

Rozdíl mezi živým CD a live DVD je 200 korun, 12 písniček, klip Černej pasažér a 2 dokumenty ČT. Díky Bohu za ně, ukazují méně učesanou starší tvář Trabandu. Nechají ho i mluvit. Můžete věřit, a nemusíte, když banjista Evžen Kredenc tvrdí "Rokenrol hrajeme od začátku." Druhý dokument Kultura.cz dává slovo publiku. "Výborná energická muzika, skvělý texty./ Není to dechovka. Spíš skáčko řízlý já nevím čím./ Trochu toho rocku, trochu folku. Prostě od všeho kousek, takže se každej z nás chytne." Tak vidí Traband ti, kteří ho mají rádi. Na narozeninovém koncertě zcela zaplnili sál, bylo beznadějně vyprodáno. Hodně se tancovalo, v publiku se vlnila slečna za krkem kluka i holčička v náručí roztančené maminky. Slušně rozjetá oslava nabídla i hity Markéto!, Leží dáma na kolejích, Katarína!, Nemám rád trpaslíky, Panenka Bárbí a Málborou men, Lano, co k nebi nás poutá, Když si báječnou ženskou vezme idiot nebo Historka z podsvětí. Několik propocených ručníků, spousta šťastnejch lidí, hodně aktuálního vzpomínání. Když připočteme fotogalerii disku navrch, nezbývá než konstatovat: Tohle DVD s hnusným obalem se Indies a Trabandu fakt povedlo!

85%

navštivte:
www.traband.net

poslechněte si:
www.indiesrec.cz/Album.asp?ID=300