Novinky

Ememvoodoopöká zvedají laťku i mandle

ememscover.jpg Ememvoodoopöká - Dort jak brus
14 skladeb / 44:03, Silver Rocket

Známí kdysi dceři před spaním pouštěli Koyaanisqatsi, film s minimalistickou hudbou Phila Glasse. Hustej Večerníček. Nevzpomněl bych si na to, kdybych se poslední dny nenechal uspávat podivně líbezným pop post punkovkovým chorálem Akéla ("A nikdy nebojuj sám!") a také casiem načatými a banjem zdobenými Hřiby (obě z alba Dort jak brus). Zabírají, skladby po nich - se špunty v uších na peřině - už už pak málokdy slyším. Asi i proto, že v ten čas vnímám JEN melodie. Je to dost pohodlné, vždyť slova Emems maj´ minimálně stejnou váhu jako jejich hudba. Třeba Hřiby, které mohou hranou naivitou připomínat popěvky Mňágy a Žďorp, na pár řádcích textu shrnují situaci na české vydavatelské, klubové a festivalové scéně. Fakt bída.

Zpěv E-Á je podmanivý (Kuci) i odměřený, nad věcí. Kapela a producent Ondřej Ježek si dali záležet, aby bylo rozumět každému slovu, aby slabiky netonuly ve vazbící kytaře (Východ). /Výjimka je Baroš, ale tam jde spíš o hru s hlasem./ Třeba aby bylo jasné, že jim nejsou jedno gastarbeitři (). Kuci tepají kritiky. Něco jako: "Přece nesestřelím kapelu, já velký pisálek, že se jim deska nepovedla. Všecky na pódiu osobně znám, nemůžu napsat, že jejich nová fošna stojí za prd." Upřímnosti a ironie má čtyřka na rozdávání. Pak ještě do šansonové harmoniky zní "...já nejsem žádnej tvůj velkej kámoš, to se nám jenom zdá. Tam, kde bude zejtra tvoje ségra, já budu spát." (Nanár). Nebo "Sem sice svině, naštěstí ale na tvojí straně." (Mukl). Proč? Nic si nepochopil, Ivane. Ty hlavo medvědí!

S (pre)historickým korgem zachází zpěvák Bourek s obratností mistra. Efekty, space zvuky, táhlé melodie, foukací harmoniku (ta ale asi bude živá), klavír - i to vyloudí. Ač je HC ve zvuku kapely na ústupu, nevyměkla. Jistá rozjetá basa (Baroš), bicí hřmotné (Syndikát, Dobrý), uhánějící (Baroš) a jindy klidné. Ustupují slovům, která jakoby byla místy psaná pro doprovod španělky. Třeba Cajk (parodie na Buty? Sotva...), ploužáček pro alternativní fanynky. Ale unplugged na barových stoličkách těžko můžeme od Emems čekat, živě jsou hustší. Ovšem když loni na Sedmičce předskakovali pAper chAse, Oves si neodpustil poznámku "...a jejich nové, vpravdě popíkové písničky se nebezpečně blíží odéru obyčejného bigbítu." Ta slova musela příznivce Emems přivést k nepříčetnosti.

"Nejde vstříc masám, jak se na první poslech může zdát," dodávám k albu Dort jak brus. Šli na to podle chuti, citu, nálady. Je to vývoj bez kalkulací, jedna ze zastávek na cestě. Příště klidně může být CD ještě přístupnější "běžnému posluchači," nebo se band vydá "opačným směrem". Těším se, s Ememvoodoopöká je dobré počítat. Takže - vzhůru do nominací na alternativní cenu Anděl 2005! Ale kdyby TO dostali, hráli by na slavnostním ceremoniálu v TV? Pochybuji. Těžko. Jistě ne.

Emems a funky, to je Signál s dobrou trumpetou. Emems a disko punk? Proč ne, s debutem Fire od Electric Six (dvojka už je vodvar) se měřit mohou. I s přiznáním "Já kopu hochu za úplně blbej tým." (Směr). A že někomu nebude úplně jasné, že Bourek často mluví ústy "záporných hrdinů"? Jasně že je snazší přijmout taková slova od padoucha v kovbojce, či od dokonalého vládce pekel, než od zpěváka. Kouzlo alba je tak i v tom, že nutí posluchače myslet. Ne že by to nebylo potřeba.

PS: Přebal CD je trefně vyveden. Až uvnitř zjistíte, že to není let husí za sluníčkem, či potravou, ale (marný) boj o holý život.

80%

navštivte:
www.krasnej.net

poslechněte si:
dortjakbrus.krasnej.net