Novinky

Živé kvety - Sloboda

zivekvetycover.jpg Živé kvety - Sloboda
13 skladeb / 54:12, Slnko Records / distribuce v ČR Black Point

Občas mívám dilema, zda vysvětlovat souvislosti z let s prošlou záručních lhůtou. Nerad bych byl za "chytrýho", ale faktem zůstává, že věk většiny čtenářů Freemusic se pohybuje mezi dvacítkou a třicítkou a ti mladší mohou některé detaily z minulosti jen ztěží pamatovat. Živé kvety, je přesně ten případ.

Vzpomínám, muselo to být v raných osmdesátých, že jsem živými květy, vrcholným dílem socialistické parfumerie, obdaroval svou mámu na Vánoce. Kolik takových šťastných maminek tehdy asi muselo být ... Vzhledem k ceně kolem deseti korun asi hodně. Jen jsem měl za to, že tenhle skvost pocházel z někdejšího Sovětského svazu. Kapela téhož jména z hlavního města Slovenska sice tvrdí, že kvety byly import z Polska, ale na tom koneckonců až tak nesejde...

Přiznám, že jsem malinko znejistěl, když jsem uslyšel úvod první skladby Túlat sa ulicemi. Prý punk a rock´n´roll, zmiňovaly promo materiály. Proboha další třicátníci co si myslej, že když daj volume doprava, tak je to hned punk rock, blesklo mi hlavou a už už jsem se připravoval na nejhorší. Jenže potom začala zpívat Lucia Piussi, herečka divadla Stoka (zde byla také deska poslední srpnový týden nahrána) a někdejší členka Sleepy Motion a jak za sebou šly další a další písně, bryskně jsem názor měnil.

Co na tom, že technicky na tom není Lucia bůhvíjak. To co zpívá a její charisma prosakující i skrze CD mi nedostatky bohatě vynahrazují. Trochu mi tím připomíná krajanku Janu Tóthovou, o níž si ale myslím, že své hlasové indispozice víc přehrává, než že by jimi ve skutečnosti trpěla a v těch ostřejších polohách zase slyším odhodlání rebelky Patti Smith.

Texty Kvetů tvoří minimálně stejně důležitou složku alba jako muzika a aranžmá. Už dlouho se mi nestalo, abych cítil tak silné generační souznění, jako při poslechu Slobody. To, že jsem nikdy nebyl v Blave, neslyšel Kosu z nosa, a především nejsem žena, na tom nic nemění. Už dlouho se mi nestalo, aby mi při textech nějaké česko / slovenské kapely přebíhal mráz po zádech. Možná jsem s přibývajícím věkem "nostalgickej jak stará kurva", ale mnohem pravděpodobnější je, že mi tady (v Česku) zkrátka chybí kapela, která by mluvila za mě, která by tak trefně dokázala popsat pocity třicátníků. Husákovy děti to za mě neudělaly, sorry.

Tihle lidé prostě vědí, o čem zpívají, není to nic vyfabulovaného, ale evidentně prožité. To, co bych kapele uvěřil asi nejmíň, je ten punk. Ale dost už bolo punku, na desce se ostatně "pankuje" jen výjimečně. Minimálně polovina písní je pomalejších temp, mnohé z nich (Sloboda, Dni jako komíny, Ópium) mám raději než ty od podlahy.

Živé kvety jsou ve skutečnosti vlastně celkem obyčejnou rockovou kapelou, jejíž členové nejsou žádní extra majstry. Dohromady jim to však skvěle funguje, má to náboj, ducha, poselství a potom je celkem vzato jedno, zda v jejich skladbách uslyšíte punk, rokenrol, kabaret či blues. Oni prostě umí složit dobrou písničku a opatřit jí ještě lepším textem. Jsou naprosto uvěřitelní a Lucia Piussi je fascinující interpretka (záměrně neříkám zpěvačka).

90%

navštivte:
www.zivekvety.sk

poslechněte si:
www.zivekvety.sk/albums/albums.htm