Novinky

OTK - Koncert v Paláci Akropolis DVD

otkdvdcover.jpg OTK - Koncert v Paláci Akropolis DVD
14 skladeb / cca 64 minut, Ganja Lood production

Doba kvačí kupředu. Ještě před deseti lety si kapely vyráběly diy kazety, pak přišla na řadu CD-R, a dnes již dochází na vlastními silami realizovaná DVD. Pražští OTK si sobě a svým věrným s letošním podzimem jedno takové na pískovišti uplácali. Na počátku všeho byl koncert v Paláci Akropolis v září 2004, kde si kapela zahrála jako support německých Tarwater, a který byl zaznamenán. Na konci je pak výsledek, který vůbec nepůsobí amatérsky, využívá dostupných možností a krom milého dárku pro příznivce může leccos napovědět i těm, kteří dosud neměli z jakýchkoliv důvodů s kapelou ještě tu čest.

Stejně tak, jako není úplně obyčejná kapela samotná, má i tohle DVD svá ´špecifiká´. Například je to úplně první koncertní, které se mi dostalo do přehrávače, a na kterém je kamera umístěna za zády kapely. Obraz tak evokuje divákovi, že je s kapelou přítomen na pódiu, snadněji vtáhne do atmosféry, neodsouvá ho do pozice my vs. oni. Dalším jednoduchým, ale o to víc účinným nápadem je pasáž zvaná "Cesta" - neokázalý a dokumentárně prostý záznam dění před koncertem samotným - tj. srazu, nakládání aparátu a jízdy napříč Prahou na místo. To vše po vzoru němého filmu jen za zvukového doprovodu dalšími skladbami kapely.

Koncert samotný OTK představuje v průřezu současným repertoárem, vedle letitého kousku "UFO" a většiny skladeb z poslední desky "Sona a kuva", nechybí dosud oficiálně nevydané "Okolo" a "Kořeny". V bonusové části pak najdeme všechny tři klipy, které nejspíš většina z nás neměla dosud šanci vidět, včetně nejstaršího ke skladbě "Uzel" (najdeme ji na desce Kot), kde jsou použité záběry z první poloviny devadesátých let, ještě s bubeníkem Milanem Caisem, a má tak i dokumentární hodnotu. Pro méně informované bude určitě příjemná kompletní diskografie skupiny a zpestřením je i fotoalbum, u kterého by ovšem neuškodily i záběry z historie skupiny.

Disk výborně dokumentuje, v čem je kapela silná při koncertech. Živelností a energií je tenhle záznam doslova nabitý, a jestliže vedle skladeb samotných je na nahrávkách zajímavé ponořit se do zvukové stránky věci a všech aranžérských fines, zde je zas pádná odpověď pro všechny ty, které zajímá, jestli je kapela schopná svou tvorbu odpovídajícím způsobem prezentovat i naživo. Samozřejmě - v profesionálnějších podmínkách by se určitě hodily i záběry kamery z jiných úhlů a především lepší záznam zvuku či třeba 5.1, ale takto "na koleně" bylo myslím z minima vytřískáno maximum. Skromnost v praxi, nepředvádí se tu žádná bombastická show, je to jen neokázalý záznam aktuální podoby v toku času. A máte-li kapelu rádi, pak neváhejte ani minutu.

75%

navštivte:
www.noise.cz/otk

poslechněte si:
www.noise.cz/otk/html/nahravky.html