Novinky

Cold Meat Industry - továrna na chlazenou hudební stravu - 2005 / 1

cmiolenk.jpg Olen'k - Silently Noisy
11 skladeb, 55:57, Cold Meat Industry / Horus CyclicDaemon

Zaškatulkovat vydavatelství Cold Meat Industry po přečtení dvou recenzí do přihrádky ambient-industrial by bylo příliš zjednodušující. I když hlavní gró edičních plánů vychází z těchto dvou stylů, temným přesahům se meze nekladou. Dokonce i ve směru k popu. Příkladem v minulosti budiž první album kapely Sanctum a letos přichází po téměř deseti letech následovních ze stejného směru. Je jím debutová deska francouzské trojice Olen'k, jež po EP Half Asleep, které si hudebníci vydali ve vlastní režii, přichází s dlouhohrající, a nutno dodat jedním dechem, nadmíru podařenou prvotinou. Nesporným kladem v mých očích je v dobrém slova smyslu barevnost jinak "dark" soundu, která má základní elektronickou syntetickou složku s výraznou rytmikou doplněnu o řadu akustických až exotických nástrojů. Přítomnost rockových nástrojů jako kytara, basa nepřekvapí. Kdy jste ale v tomto druhu muziky slyšeli balafon a další africké hudební nástroje? Sdružení také oplývá výraznou zpěvačkou Patricií Debet, která dokáže uvěřitelně vystřihnout temnou gotickou polohu ála Siouxie Sioux, exaltované "etnické" zaříkávání Lisy Gerrard nebo civilnější polohy doplněné o hostující zpěváky jak evropského tak i afrického původu.

Cestujeme nejen náladami po celé zeměkouli, ale stylově se otřeme mimo základní darkwave ethnic pop o alternativní rockové smuténky labelu 4AD nebo zasněnou zpětnovazebnou rockovou vlnu první poloviny minulé dekády v čele s Ride nebo Cocteau Twins. A protože o silně melodické momenty není nouze, nelze než album vřele doporučit!

85%

navštivte:
www.olenk.com

poslechněte si:
david.gaulier1.free.fr/index.php


cmibeyond.jpg Beyond Sensory Experience - Pursuit Of Pleasure
10 skladeb, 56:55, Cold Meat Industry / Horus CyclicDaemon

Vraťme se k ambientně-industriální hudbě. V tomto teritoriu se již čtyři roky pohybuje dvojice ze Švédska Beyond Sensory Experience, kterou tvoří hudební stachonovec Drakhon (jinak též MZ.412, Nordvargr, nebo L/A/B) a vědec-muzikant K. Meizter. Jejich trilogie na labelu Old Europa Café vyvolala na pomalé, temně elektronické scéně mírnou tsunami, a tak je jejich novinka očekávána s nemalým napětím. Co dělá jejich hudbu výjimečnou je úzké sepětí hudební materie a filosofie v tom nejčistějším slova smyslu. Na tomto albu se dvojice věnuje problému tématu, který pojmenovali "Advanced Human Sexuality". Téma sexuality, vášně a etiky je zde podrobeno vědeckému bádání. Nečekejme skandální zvukové koláže, zde se na tuto oblast lidského života díváme s odstupem. A dark ambientní hudba se střípky akustických vyhrávek klavíru, akustické kytary nebo smyčcového tělesa se k tomuto přístupu dozajista hodí. Skladby jsou navíc doplněny sporými samply rozhovorů či monologů, které vždy přesně pojmenují dané téma a dál nechají promlouvat hudbou samotnou a tím zásadním způsobem vtahují posluchače do hry. Tady nikdo není upalován, čtvrcen nebo sužován démony. Zde se odehrávají jiné psychické procesy. Možná ne tolik senzační, ale zato bližší každodennímu dobrodružství každého z nás.

75%

navštivte:
hem.passangen.se/sensory


cmiordo.jpg Ordo Rosarius Equilibrio & Spiritual Front - Satyriasis: Somewhere Between Equilibrium and Nihilism
8 skladeb, 35:04, Cold Meat Industry / Horus CyclicDaemon

Satyriasis, v češtině "satyriáza" je odborný výraz pro abnormální, nenasytné a nekontrolovatelné sexuální/romantické chování, touhy a představy mužů. Odvozeno od starořeckých mytologických satyrů - démonů s lidskou postavou, ale koňskými proprietkami s podobě ohonu, kopyt a koňských uší. Spojeni dvou postfolkových sdružení - italské čtveřice Spiritual Front v čele charismatickým předákem Simonem "Hellvis" Salvatorim a švédské fetišistické dvojky Ordo Rosarius Equilibrio nemohlo přinést méně kontroverzní téma. Kolaborací si oba tábory vyhrožovali již dva roky, takže je jen s podivem, že se u tak potentních kapel výsledku dočkáváme až po dvou letech. Navíc se nejedná o pravou nefalšovanou společnou desku, ale spíše o provázanější splitko. Společně si šestice vyhrnula rukávy pouze nad úvodní a závěrečnou skladbou, zbytek alba si kolegové na přeskáčku dávají galantně přednost se sólovými příspěvky. Dočkáme se tedy klasického hudebně i textově temného "apocalyptic-neo-suicidal-pop-folku", jak tvorbu obou zúčastněných orazítkovat vydavatel. A ačkoliv jsem od Ordo Rosarius Equilibrio slyšel všech šest řadových alb, které jsou vysoustruhovány podle stejné hudební šablony (s výraznou akustickou kytarou, klávesami a bohatým samplovým arzenálem), přesto nové skladby nenudí. U Spiritual Front takovou zkušenost přidat nemohu, ale jejich melodičtější a organičtější kapelový zvuk (také jsou na to čtyři, že?) skladby mne přijdou ještě o chloupek zajímavější. Ale je to těsná výhra o prsa. Textově se dočkáme klasickou směsku biblických odkazů, nihilismu a celou nůši vlastních sexuálních vizí. K tomu přidejme ještě tématický booklet a závěrečné hudební cvičení početné skupiny nezávislých kapel napříč žánry "vytvoř příhodný hudební kabátek vašemu oblíbenému hardcore křesťanskému kázání", tentokrát na téma homosexualita. A pak že folková hudba nemůže být kontroverzní! Ale to už nám v poslední době doma ukázal z úplně jiného konce Záviš, ne?

70%

navštivte:
www.ordo-rosarius-equilibrio.net
www.spiritualfront.com

poslechněte si:
www.spiritualfront.com/home.asp?go=disco&id=14


cmidesiderii.jpg Desiderii Marginis - That Which Is Tragic and Timeless?
9 skladeb, 35:04, Cold Meat Industry / Horus CyclicDaemon

A zase nazpět k dark ambientu s industriálním kořením. Tentokrát z pera sólisty Švéda Johana Levina, který se již dvanáct let skrývá pod pláštíkem projektu Desiderii Marginis. Ten na letošní rok připravil svojí čtvrtou dlouhohrající desku, stejně jako u předcházejících alb, pro label nejpříhodnější - Cold Meat Industry. Johan je, stejně jako jedno z největších es vydavatelství Raison D'Etre či další projekty Protagonist či Sephiroth, žánrový prototyp vydavatelství. Jeho ambientně-industriální vznešené strašení, či v jemnějších podobách krasosmutnění, s výraznou samplovanou či klávesovou melodií, opisuje náladu zpleněných katedrál po loupeživém drancování či náladu rozlehlých opuštěných průmyslových zón. Smutná torza vypovídající o dřívější slávě a lidské činorodosti nutí náhodně zbloudilé poutníky stanout v němém úžasu. Tento moment je stěžejním výchozím středobodem tvorby Desiderii Marginis. A navíc premiérově prosvětluje pár skladeb linka akustické kytary, která posunuje sound projektu k post-folkovým silně zakaleným vodám. Na obalu desky vidíme v mlze se utápějící Karlům most. Že by Johan reflektoval svou hudbou naše politické dění neřkuli současnou výkonnost fotbalové Sparty?

70%

navštivte:
desiderii.coldmeat.se

poslechněte si:
desiderii.coldmeat.se/d6_sounds.htm

Pavel Zelinka - www.radioakropolis.cz