Novinky

Švihadlo - Oči Otevřený / Dokuřte, připoutejte se, odlétáme směr Kingston

svihadlocover.jpg Švihadlo - Oči Otevřený
14 skladeb / 53:39, Icaris Records

Když se řekne Švihadlo, někteří si vybaví nejznámější českou reggae kapelu, jiným v mysli vytane hymna kuřáků konopí Zelený List a jsou i tací, co si vzpomenou jen na ošklivou pomůcku sadistických učitelů tělocviku. Těm, jsou-li skutečně takoví, pro případné studium doporučmě hojně vypravený web kapely a skočme tak rovnou do přítomnosti, kterou je čerstvá podzimní deska Oči Otevřený.

Švihadlácká novinka vás pravděpodobně téměř ničím nepřekvapí. Stejné složení, stejné postupy, opět rozhoupané reggae melodie sem tam proložené nějakou tou reggae baladou. Toto sousloví zní možná děsivě, ale na Protější břeh padne jako ulité. Celou desku pak táhne, nebo spíš tlačí, moc pěkná dunivá basa, na jejíchž vlnkách skotačí i spolu s ostatními nástroji rovněž podařené klávesy. Výrazně osvěžujícím prvkem se zdá být spolupráce s dívčím vokální kvartetem G-Apeels, který je slyšet ve všech skladbách a vždy posune jinak už poněkud standartní produkci, na kterou jsme od Švihadla zvyklí, o poschodí výš. Za zmíňku stojí i nepřeslechnutelné hostování zde perkusisty a jinak všeuměla Aleše Hyvnara, kapelníka výborných Al-Yaman.

Páteř alba tvoří už většinou koncerty prověřené písně jako Human Bomb, Vodopád, Jaro nebo Nightlife, největší peckou je ale rozhodně Death Before Dishonour s výborným saxofonem Bharaty Rajnoška. Z řady vyčnívá také pocta Bobu Marleymu Tváří v Tvář, vyznání snad každého pravověrného milovníka reggae.... Za zmínku pak stojí určitě i Dobrá nálada, ani ne tak kvůli lehce lascivnímu textu, ale především pro rozjuchanou basu až kutálkovitého charakteru.

Bohužel, naveden titulem jsem desku poslouchal s ušima otevřenýma a objevil jsem i pár slabších chvil. Hlavně Čaroděj balancuje na hraně dobrého vkusu. Pro tenhle song se zkrátka hlas Petra Šturmy nehodí. Druhým zaškobrtnutím je pak Optimista. Myslím, že kapele ještě zbylo dostatek hudebních nápadů, než aby musela na desku cpát takovouhle vatu.

Zdá se, že kromě angažmá G-Apeels neurazilo Švihadlo od minulého alba téměř žádnou hudební cestu. Zda je to dobře nebo špatně nechám na vašem uvážení, osobně bych ale ocenil větší dávku invence, přeci jenom, stojatá voda v tomhle rybníčku už začíná trochu smrdět. I přesto jsou však Oči Otevřený deskou, která se dobře poslouchá a v nastávajících zimních měsících může příjemně zahřát tou troškou síly jamajského slunce, které v ní bezesporu je.

75%

navštivte:
www.svihadlo.cz/

poslechněte si:
www.svihadlo.cz/ - odkaz ukázky