Novinky

Lidoví léčitelé: Zneužili naše jméno. To se celebritám stává

lidovilecitele03.jpg Když se předpředloni rozpadla skupina Konik (způsobil to odchod kytaristy Honzy Lepšíka), vznikli lo-fi emo folk noiseoví Lidoví léčitelé. Do Silvestra 2003 - své první show - byli bezejmenní. Právě během večera požádali diváky, ať jim jméno vymyslí, a z klobouku vylosovali návrh Lidoví léčitelé. Zůstal jim.

Dnes band tvoří František Marek (zpěv, kytara), Josef Kadeřábek (kytara, zpěv, housle, foukací harmonika), Ondřej Suchý (baskytara, zpěv), Jan Lepšík (guru, roura) a Vojta Vágner (bicí, zpěv, metalofon). Franta, technik Činoherního studia, píše písničky. Josef šéfuje technice Činoheráku, oba v něm občas hrají. Hraním se živí Jan. Vojta bubnuje v česko-africké momentálně pauzírující Tshikuně a na basu hraje ve Fly To Mars, Ondra ještě zvládá skupinu Hanuman.

Na stejném pódiu Léčitelé zatím stáli s Esgmeq, Haj hou, The Boom, kanadskými Les Georges Leningrad, kapelami dolnožlebského festivalu Nádhera, Hanumanem. Inspiruje je kde co, od 60ek přes country, punk, folk, HC a noise až k undergroundu. Mají sklony k ironii, parodii, recesi, sarkasmu, jen tak nenalítnou - a ne každýmu vyhovují (kulantně řečeno).

Letos v létě točili ve zvukové režii Kuby Vágnera (Hanuman) cédéčko Lidoví léčitelé - The Best Of. Vyjde u FOR records (forrecords@volny.cz). V kapele všichni zpívají a píši texty. Slova si půjčili taky od Houpacích koní a básníků Gellnera (kdysi po něm sáhl i Katapult) a Fr. Halase. Na otázky odpovídal bubeník Vojta.


Na webu máte pár protivných hlášek (ale chybí tam bio, což je hrozná škoda). Je to tak, že vás občas někdo nepochopí a odsoudí, nebo to má být humor?

Je to asi tak, že nám přijde humorné, když nás někdo občas nepochopí a dokonce má tu drzost, že nás odsoudí (tedy až na p. Marečka, který si to může dovolit, protože je soudce nebo tak něco).

Jak si rozumíte s Haj hou? A jak se hodíte dohromady - bude to tak stylově pestřejší koncert?

S Haj hou si rozumíme. Jsou to takový sympatický hrozný jelita, opravdový lidi z okraje společnosti, kteří dobrovolně nechtějí mít nic společnýho s dnešním prohnilým společenským zřízením. Žijou už léta tak nějak z ruky do huby, ale přitom jsou vlastně tak nějak jako svobodný. Hudebně jsou hodně konzervativní punkrock, ale narozdíl od podobnejch šášulů, kteří dělají z těch ohraných čtyř akordů div ne instituci, obsahuje muzika Haj hou to podstatný - totiž anarchii. Doufám, že nám po dlouhý době společný koncert sedne.

Můžeš jmenovat 2 - 3 písničky a popsat, jak vznikly? Nebo o čem jsou a proč?

Písničky LL jsou povětšinou o vážných věcech, každý trochu nelhostejný člověk to z nich musí již na dálku poznat. Třeba písnička Bítls vypovídá o nejednoznačnosti partnerských vztahů, kdy se do zdánlivé selankovité idyličnosti může vloudit i nějaká ta mollová melodie.
Brněnský Drak zase nevybíravě napadá bezohledný postup Českých drah při rušení mnoha zásadních vlakových spojů, které pro některé lidi znamenaly doslova pupeční šňůru - spojnici se životem.
A do třetice třeba skladba Kámoš si bere pod drobnohled přirozené emoční bariéry mezi generacemi a dává vnímavým jedincům vlastně i takový tip k jejich překonání. Zkrátka není toho vůbec málo, co nám leží na srdci a o co se snažíme s posluchači podělit způsobem, jenž nám je vlastní - tvrdě a citlivě. Písně tedy vznikají na základě osobní angažovanosti autora v daném problému.

Čím bude křest speciální? Souvisí obal CD s nějakou taškařicí (či aktem), kterou chystáte?

Křest je speciální už sám o sobě tím, že je křtem, stejně tak jako obal CD je sám o sobě taškařicí. Divákům můžeme slíbit dále například hosty až z Moravy či z Brné. Co se týče aktu, i na ten by eventuelně mohlo dojít, neboť Milenka z Haj hou, původní profesí striptérka s pseudonymem Mata Hari, občas při koncertě obnaží svoji doširoka rozevřenou duši a další potřebné orgány, což je v kombinaci s novovlnnou a punkovou hudbou Haj hou spojení přinejmenším bizarní, ale zatím nevím o nikom, komu by to vadilo. Takže abych to shrnul - hosté, CD s obalem, kozy bez obalu.

lidovilecitele03.jpg Která z kapel, se kterou jste kdy hráli, k vám měla hudebně i pocitově nejblíž? A inspirovala vás některá - třeba k písničce?

Těžko říct, hráli jsme s hodně kapelama, který se nám líbily. Z čeho žijem doteď, jsou rozhodně Esgmeq, Tryskáči, Les Georges Leningrad a mnozí další... K písničce nás ovšem inspirovali pouze již bohatě zmínění Haj hou (jedná se o píseň Karel).

Jak důležitá je pro vás pódiová show, či - chcete-li - prezentace? Děláte při koncertech koniny?

Koniny děláme už od dob Konika, který je měl už v názvu. Jde zejména o koniny, které provádějí naše prsty na hmatnících kytar poté, co se nezřídka zcela vymknou kontrole. Jinak nemáme potřebu hrát komedii. Pokud již nějak exhibujeme, tak jen proto, abychom dali najevo upřímné odhodlání měnit svět k lepšímu hudbou.

Dopátrali jste se nějak dalších českých Lidových léčitelů, o kterých se zmiňujete na svém webu? Je to podfuk, nebo taková kapela fakt existuje? A pokud ano - co s tím? Kdo z vás bude dvojka?

Spíš si myslím, že někdo zneužil našeho dobrého jména k dosažení vlastních cílů. To se občas celebritám stává.

Podle mého byste byli přesně kapela, které hledá a vydává (u své Guerilla Records) Lábus z Loun. Nemluvili jste spolu o tom, nenabídnete mu alespoň CD do distribuce?

On už se o to jednou pokoušel, když jsme hráli u něj v Lounech v divadle. Nejdřív nám chtěl srazit sebevědomí tím, že nám vypnul proud, a potom se pokusil opít nás vínem a chlebíčky, abychom byli snáze vmanipulovatelní do nějaké jednostranně výhodné smlouvy na pět desek... ale udělal se mu uzel na zlaté stuze, která svazovala desky s tou smlouvou, a taky nikdo neměl propisku, takže jsme odjeli coby neustájení hřebci přímo pod křídla FOR records...

Jakej to byl zážitek, hrát s Les Georges Leningrad? Někdy se stane, že hvězda předkapelu smete. A support někdy lidi odzívaj´...

Koncert s LGL na Sedmičce byla výzva, se kterou jsme se snažili vypořádat hezky po našem, to znamená tvrdě a citlivě. Co se týče lidí, tak ti, co neutekli po prvních dvou písních (vždycky nějaký utečou, to je normální), rozhodně nezívali. Samotní LGL mě vyrazili dech. Dva pánové a jedna fešná macanda mají zvláštní dar předávat sofistikovaně hudbou ten nejtemnější asfalt ze dna duše obnažený až na dřeň podstaty. Čistá krása zvrácenosti.

navštivte: www.lidovi-lecitele.com