Novinky

Poo - Fluorescent

poocover.jpg Poo - Fluorescent
8 skladeb / 56:17, 11 Fingers Records / distribuce v ČR Starcastic

K tomuto počinu experimentální elektroniky jsem přistoupil taktéž čistě experimentálně. CD jsem vyslechl pouze jednou (nechci naznačit, že už si ho víckrát nepustím) a to, tím způsobem, že jsem zatemnil okna, zvukově jsem se odizoloval od okolního světa, usedl do křesla ve své domácí posluchárně, odehnal dotěrné myšlenky a nechal na sebe působit pouze zvuky linoucí se z hi-fi aparatury.

Poo je elektronické duo od sousedů ze Slovenska, složené s Rentipa a ::.: (to není chyba fontu). Jsou společně s "bratry v hluku" Urbsound, představiteli slovenské live electronics. Na rozdíl od nich však pracují Poo se zvukem o něco citlivěji. Nejde jim, myslím, tolik o intenzitu zvuku či hluku, který zpracovávají všemožnou manipulací a generováním, jako spíš o prožitek neznámého prostoru. S tím zajisté souvisí i názvy skladeb (snad krom titulní Fluorescent) v neznámém, umělém jazyce (nebo jde o šifry?), připomínajícím Lovecraftovy "pradávné" a jejich způsob mimosmyslového dorozumívaní.

V jejich pojetí hudby jde především o zvukovou improvizaci, tedy o proces, který by měl proběhnout pouze teď a tady, bez možnosti zpětného poslechu či hodnocení (to je důvod mého netradičního postupu recenze). I když jak sami tvrdí, pro tentokrát je všechno "precizne pripravené, precizne nasequencované a vyrenderované, aj keď niektoré zvuky sme samozrejme objavili (nenahrávanou a nepoužitou) improvizaciou...a ešte - každý jeden zvuk na tom albume sme si sami nahrali alebo vygenerovali. Žiadne kradnuté sample."

Při poslechu Poo, při větší citlivosti, se můžete napojit na vlny supervědomí, a postupovat jeho branami do dalších dimenzí, či navštívit třeba minulé životy (což se mi protentokrát, bohužel, nepovedlo). Při menší příjemcově senzitivitě či vyladění alespoň můžete rozvíjet svou abstraktní fantazii, nebo zažít nevšední reminiscenci z dalekých cest a ocitnout se hluboko v podzemní jeskyni na speleologické vycházce Demänovskou dolinou či v kamenném obětí zamlženého a vždy zmrzlého Triglavu. Jejich atmosferická elektronika je plná drones a frekvenčních oscilací neevokuje žádný konkrétní zdroj zvuku. I když byly při nahrávání použity zvonce (amt) či dokonce lidská hlas (creholick creolic), vše je zahaleno do jednolité sonické masy. Nejde však o žádný dark ambient, jak by se mohlo z popisu zdát, který se povětšinou snaží popsané dosáhnout příliš prvoplánovitě. To není případ Poo.

Jejich hudba by se měla nejlépe poslouchat bez intelektuální analýzy a vše ponechat jen na možnostech nerozlišujícího vnímání. Nejde tu o to umět je zaškatulkovat, ale umět je poslouchat. Skvělý soundtrack k vyladění vlastního podvědomí. Sluší se ještě dodat, že Fluorescent mělo původně vyjít na rakouském labelu Mego, bohužel se tak nestalo, ale kdo ví třeba příště.

80%

navštivte:
www.poo.sk/

poslechněte si:
www.11fingersrecords.com/?id=6

prof.neutrino - autore je redaktorem serveru www.mufonic.net