Novinky

Irena a Vojtěch Havlovi & Arjun Sen - Na nebi měsíc

havlovicover.jpg Irena a Vojtěch Havlovi & Arjun Sen - Na nebi měsíc
14 skladeb / 43:49, Rákos Records

Zachytit podstatu hudby Ireny a Vojtěcha Havlových není vůbec snadnou záležitostí. Nesplývají totiž s žádným stylovým proudem, navíc jejich výrazové prostředky se na každém novém albu sice nenápadně, ale neustále proměňují. Potvrzuje to i jejich nové album natočené v daleké Indii s tamním kytaristou a skladatelem Arjunem Senem.

Pakliže provedení titulní obálky bookletu silně upomene na deset let starou nahrávku Agni, samotná hudba se nese v poněkud jiné rovině. Na albu Na nebi měsíc neuslyšíme tolik různorodých nástrojů jako obvykle, nahrávka vzniklá v převážné míře na bázi improvizace sebou nese možná i jistý úbytek meditativních rysů - dočkáme se tu tak i kombinací tónů méně konejšivých či dokonce zlehka disharmonických. To vše vyvěrá z volného toku vzájemného dialogu Vojtěchova violoncella a kytary Arjuna Sena. Většina hudebního materiálu je totiž naprosto volnou improvizací, do níž jsou zvolna vkládány volné písňové celky s odzbrojujícím Ireniným zpěvem. Ten sice může být pro mnohé posluchače prvkem (což je však pravidlem pro celou jejich dosavadní tvorbu) možná poněkud problematickým, její jakoby somnambulní projev silně oduševnělý charakter použitých textů (ať již jejích vlastních, od Oldřicha Janoty či legendárního japonského básníka stylu haiku, Macua Bašó) zvláštním způsobem dokresluje.

Zřetelně sevřenější zvuk a větší prostor pro free formu (Senova hra rozhodně nezní indicky tradičně a blíží se spíše rejstříku freejazzových kytaristů 70.let) byly pro Havlovi vlastnější na začátku jejich hudební kariéry (spolupráce s Jiřím Stivínem, Alanem Vitoušem či Tonym Ackermanem), i zde však platí, že jejich hudba "se jakoby odnikud vynoří, proplouvá kolem vás, aby se opět naprosto organicky proměnila v ticho" a že nenucenost, svobodomyslnost a hudební pokora jsou pro ní jednoduše samozřejmostí.

Říkat o albu Na nebi měsíc něco více, je tak asi zbytečné... Snad jen, že s duchovním poselstvím celé nahrávky jde ruku v ruce i krásně graficky vyvedený booklet s kresbami Jiřího Němce a fotografiemi Hany Rysové.

70%

navštivte:
www.havlovi.wz.cz
www.tichaalternativa.cz