Novinky

Bratři Karamazovi - Bod návratu

karamazovi.jpg Bratři Karamazovi - Bod návratu
10 skladeb / 29:55, Guerilla Records

O českokrumlovských Bratrech Karamazových čteme často v souvislosti s návazností na starý český underground. Že tomu nebylo příliš často z pera renomovaných hudebních kritiků, jakoby jisté oprávněnosti této teze nahrává. Možná, že více než o hudebních schopnostech skupiny se totiž tradují neuvěřitelné historky z hodně nespoutaného života některých členů kapely, k uchopení podstaty jejich tvorby to však jakoby patřilo. I proto nepřekvapí, že jedni z největších Magorových oblíbenců navazují na underground především z hlediska niterné poetiky, přestože autor textové složky písní Kůča o jejich uměleckých kvalitách příliš nepřemýšlí. A i když oproti sevřeným tvarům hudebního projevu dřívějšího androše skupina sahá po mnohem přístupnější formě v podobě dnes již klasických hardrockových a bluesových formulí 70.let, jejich tvorba i tak působí autenticky a přesvědčivě.

Na svém aktuálním albu Bod návratu skupina navíc skutečně dozrává. Kromě údernějších skladeb s tvrdým rockovým drajvem (včetně neodmyslitelného(?) kytarového sóla) v duchu již zmiňovaných 70.let (Domy) či slovanskou melodikou ovlivněného "elektrifikovaného blues" (Mrtví milenci, Nebolí) se pak především v druhé části alba představuje v nezvykle křehké a intimní podobě. V Bylo jitro mísí bluesové cítění s domácím folkem, v jediné temnější písni alba Svíce (snad nejvíce navazující na již zmiňovaný domácí underground) zase nabízí solidní porci psychedelie. Bratři Karamazovi však ani v této podobě nezapomínají na tradiční rockové odkazy. V jediné instrumentálce alba - v jiskrné V dešti pěknou souhrou španělky a perkusí jakoby vzdáleně vzdávali hold třetímu albu slavných Led Zeppelin, naopak velice odvážně si počínají v latinsky zpívané "cover-verzi" slavné Norwegian Wood z dílny Johna Lennona a Paula McCartneyho (Salve Regina).

Snad nejpřekvapivějším zjištěním je však to, že Bratři Karamazovi dokáží vyprodukovat i skutečný hit v tom nejlepším slova smyslu. Pakliže v případě Mrtvých milenců je to díky výraznému refrénu, připomínajícímu Hudbu Praha a Mňágu a Žďorp najednou, optimistická folkovka Bratříček je peckou k nepřeslechnutí. Většina z kapel současné (fúzující) folkové scény při ní může jen závistí blednout...

Recept je přitom prostý, stejně jako je - při vší úctě - prostá i hudba Bratří Karamazových. Přes použití stokrát slyšených motivů a postupů, přes (nebo právě pro) úsporné aranže a jistou dávku naivity jsou totiž jejích největšími devízami přirozenost, nevykalkulovanost a neobvyklá porce skutečné poetičnosti. I díky tomu patří Bod návratu k nejvýraznějším domácím rockovým nahrávkám letošního roku.

70%

navštivte:
www.guerilla.cz