Novinky

Doufám, že se Do Shaska! řítí někam jinam, než zbytek tohoto světa - I.

doshaska.jpg "Až jednou jako "kapela" skončíme, vypustím tyto démonické přízraky (své spoluhráče) jako jezdce z Apokalypsy do světa a pak se máme všichni na co těšit," straší Finsternich slovy podobně, jako muzikou. Taky tvrdí, že jeho anonymní kapela/projekt jsou "zamrzlí pankáči," a jeho temná hudba že je "očistná". To si je možné ověřit 5. června v Rock Café na Alien Party - součásti výstavy H. R. Gigera, autora Vetřelce.

Do Shaska!, původně punk band Do Šaška z Ústí nad Labem, se do místa svého zrodu vrací hrát pravidelně. A než dnes v Praze usídlený Finsternich (jede i v The Three) v ústeckém klubu Circus vybalí své elektronické mašinky, třeba u maminky nafasuje rajskou. K jídlu, ne pro bloody show - ta se nekoná. Zato má jedna z nejmystičtějších anonymních českých kapel současnosti, androš pro 3. tisíciletí, slušného V-Jaye. Jakoby projekcí razil heslo Budiž teskno a temno!

Againzt The Klown na jaře vydali cold noise electronic sand trance CD "Anaemische Taenze" (Chudokrevné tance) u Lábusovy lounské Guerilla Rec. (má i ústecké Houpací koně a Schwarze Aussig, Aku Aku i Radost aus Teplitz či DG 307). Tance už tu virtuálně pitval Igor Nováček. Jestli se o Do Shaska! NECHCETE nic dozvědět, zkuste www.doshaska.net. Lze tu objednat CD DS! a spřízněných duší, napsat Finsternichovi a vidět pár fotek - a to ostatní časem. Následující řádky jsem točil v dubnu 05 v ústeckém Circu.


V Ústí jsou vaše koncerty s hosty i proto, že odsud Do Shaska! pochází. Čekáte dnes speciální hosty?

Doufám, že se sejdou především bývalí "členové", kteří se na jiných vystoupeních běžně neobjevují. Měl by s námi zahostovat démonický vokalista Djara, náš původní "zpěvák," a po delší odmlce s námi zahraje i jeden z prvních členů, "reggae guru" Bazhi. Jinak je tu víceméně standardní sestava, ve které hrajeme poslední rok.

Kolik vás je běžně na pódiu?

Fagotista, basák, hlasový ekvilibrista a hráč na dechové nástroje vlastní výroby, VJ a já s počítačem a mixem. Občas s námi účinkuje i "kytarista" a nejnověji máme druhého baskytaristu, který s námi bude mít premiéru 5. června v Rock Café na tzv. Alien Party, což bude součást probíhající výstavy H. R. Gigera.

Pravidelně jste hrávali v ústeckém Biografu U Františka. Už je to passé?

Koncerty U Františka patřily k těm vydařenějším nejen co se týká Ústí. Bohužel tam byl vždycky problém s aparaturou, protože běžné "kinové" ozvučení rozhodně nestačí. Čili jsme si vždy museli někde vypůjčovat různě poskládanou aparaturu, sami si ji přivézt, odvézt, atd. Já v současnosti opravdu nemám sílu, abych si ještě z Prahy vozil aparát - padlo to tedy víceméně na tomto problému.

Ale zase tam byla kvalitní projekce. Kameraman ČT František Šmahel vám k muzice pouštěl své černobílý filmy...

Každopádně. Samozřejmě kdyby se naskytla nějaká příležitost - naposledy např. Napalmed (dnes již NPLMD) tam chtěl dělat vystoupení a přivezli by i aparaturu - tak bych do toho určitě zase šel. Což ale neznamená, že náš normální obrazový doprovod není kvalitní. Právě naopak, což se doufám sám přesvědčíš. Františkův obrazový materiál i jeho vlastní pojetí však je odlišný, což mi právě přijde zajímavý. V jiném kontextu pak působila i muzika trochu jinak.

Co se dá říct k repertoáru dnešního koncertu?

Budou to víceméně živý verze toho, co vyšlo na našem novým CD "Anaemische Taenze" plus nějaký novinky. Nový věci, který ještě nikdy nevyšly, který si teprve musíme naživo "ozkoušet."

I skladby z předchozího CD "Androgyne Haarem"?

Taky. Něco je "zremixovaný", něco úplně předělaný ...

...tak, že je lidi živě nepoznají?

Ale jo - měli by to poznat. Všechny věci jsou ale na koncertě samozřejmě mnohem syrovější a hlučnější. Obzvláště je to znatelný u posledního alba, neboť ta deska působí po zvukový stránce opravdu dost subtilně, decentně. Naživo se tam přidává mnohem víc procesovaných vokálů a dalších akustických nástrojů a hluků. Je to mnohem větší industriál než studiová nahrávka.

doshaska.jpg Jak vypadá křest vaší desky?

Úplně normálně jako každý jiný kapely. Jako Divokej Bill, třeba (smích). Lábus to chtěl pokřtít, ale nedostal se přes lidi na pódium, protože jsme to dělali v Alternatiff, což není velký prostor a navíc tam úplně překvapivě dorazilo neuvěřitelný množství lidí. Takže nás nikdo nepokřtil - ale byl to křest. Normální koncert, akorát extrémně hodně lidí.

Záleží ti na tom, co se o vás píše?

Když řeknu že ne, budu kecat, když budu tvrdit, že hrozně záleží, taky to nebude pravda. Úplně jedno mi to není, potěší mě, když to někoho baví, ale zas na tom neujíždím - že bych byl nepříčetnej, když to někdo zkritizuje nebo se mu to nelíbí.

Jsou některé recenze i úplně mimo?

No určitě...

Je to o TO lepší?

Mě je to jedno. Když je naopak někdo zmatenej, tak mě to potěší, protože to něj alespoň nějak zapůsobilo. U některých lidí naše "hudba" asociuje hodně zajímavý duševní pochody. Někdo si tam třeba najde věci, který by ani mě nenapadly. A to mne napadají dost velký úchylnosti.

Nejnovější album je rytmičtější. I na tancování?

Jasně. Je to pro mladý lidi, tranceový, úplně jednoduchý taneční věci. Ale díky fagotu a dalším "divným" zvukům dochází k jakémusi spojení protikladů. Taneční, oddechové a nenáročné hudby s něčím úplně opačným, zneklidňujícím, pro někoho i makabrózním. Je to jakýsi primitivní, "předvědomý" trance hozený do postindustriálních struktur s notnou dávkou lepkavé psychedelie, který může rozrušit běžné fungování psýchy a probudit skryté síly v hloubce nevědomí. To představuje právě asi hlavní důvod, proč někomu připadá naše hudba příliš temná a depresivní. Je to pouze v něm, veškerý noční můry si každý nosí sám v sobě. K tomu si na živých koncertech musíš přidat i vizuální stránku, která je naprosto plnohodnotná vůči té zvukové. Tím se ten účinek minimálně násobí. Pročež by pro nás bylo lepší médium DVD, ale jsme rádi i za CD.

Obrazová stopa dává vaší hudbě další rozměr...

Určitě. Plánujeme DVD, ale stále nejsme schopný ho dotáhnout do konce. Mělo být už na Vánoce, ale musíme uvažovat reálně. Když ho uděláme do konce léta, bude to úspěch. Ale hudebně bude znít dost odlišně od normální produkce DS! - ambientní záležitosti, které byly vytvořeny ze základů našeho úplně prvního alba "Draumamadr" z roku 1997, které jsme natáčeli v Jeseníku ještě bez počítačů, takřka primitivním způsobem.

Proč se chceš tak vracet zpátky?

Skladby z "Draumamadru" použiju jako jakýsi zdroj zvuku, který bude značně upravený a doplněný dalšími nástroji a zvuky. Myslím, že ta stařičká nahrávka má v sobě skrytou zvláštní sílu a pomocí "nových technologií" můžeme vyvolat něco, co jsme do ní před lety sami (asi z větší části nevědomě) ukryli.

Kdy se vaše novinky dostanou na album?

Teď jsme jedno vydali, takže zase alespoň na rok máme pokoj.

Zkoušíte i normálně, nebo jenom na koncertech?

Na koncertech. Vždycky připravím základní zvukové struktury, další hráči dohrávají své "nástroje" a já mám všechny pod kontrolou na mixu. Efektuju si je a pohrávám si s tím. Nové věci musíme hrát dlouho, až z nich vykrystalizují skladby, které se v nějaký podobě dají dát na CD. Skladby z nového alba jsou věci, který jsme začali hrát tak dva roky zpátky. Dnes mám třeba připravený dvě nový věci, který spoluhráči nikdy neslyšeli.

doshaska.jpg Jaká dnes bude projekce k muzice?

To fakt nevím, na to se musíš zeptat V-Jaye. My se navzájem překvapujeme - já jeho novou muzikou, on mě obrázky. A ostatní hráči překvapí tím, co předvedou na svůj nástroj...

Když tě člověk poslouchá, řekne si že je to spíš projekt než kapela...

Asi jo.

Alba jsou tedy projekt a koncert kapela?

Já nevím - to jsou dotazy! Je to projekt, víceméně, ale jde-li o živý hraní, jsme pořád všichni ve svý podstatě "zamrzlí" pankáči. Chceme mít kapelu, tak hrajeme živě, užíváme si to. S deskou si vždycky dám práci, snažím se na ní vše dotáhnout do konce opravdu tak, aby výsledek zněl kultivovaně a vyváženě. Na živo je to mnohem větší zábava. Většinu těch věcí nemám namixovanou dopředu, jen jednotlivý zvuky, který pouštím z kláves a míchám a efektuju. Do toho přimíchávám ještě ostatní, takže celý koncert je vlastně velká improvizace, živý organismus.

Souvisíte s nějakým (myšlenkovým) proudem, skupinou kapel podobného ražení/snažení?

Nevím. Nevím, jestli toužím být součástí industriální scény, taneční scénu zase neznám a nemám o ní žádné iluze... Asi ne, ale určitě nás spousta věcí ze všech rozličných žánrů ovlivňuje.

A souvislosti třeba s politikou?

S politikou ne. Chtěl bych, aby celkový dojem byl hodně abstraktní, neuchopitelný a mnohovýznamový. Konkrétní poselství v hudbě - politický, filosofický, ideologický - mi přijdou hrozně prvoplánový a ve svým výsledku směšný. Baví mě spojovat protiklady, např. projevy Třetí Říše s etnickou muzikou, mísit "vysoké s nízkým", posvátné s profánním. Tím vznikají nové nezařaditelné struktury na pomezí mezi čímkoliv jasně vyhraněným.

Někdy je vaše hudba hodně temná, ale vše shazujete legračními názvy a obaly...

To je právě to... Nikdy bych nechtěl, aby to bylo jen jednovýznamový. Kdybychom začali sklouzávat do nějaký temnoty a la Cold Meat Industry, přišlo by mi to směšný. Proto máme potřebu hodit to někam jinam, mísit to s něčím jiným, dodat tomu další rozměr a především nadhled.

Ne muzikou, jen názvy?

Třeba. Ale ty názvy mi nepřijdou zas tak vtipný. Když jsem dřív hodně poslouchal Negativland a Residents, přišlo mi zábavný používání "legračních" českých samplů z rádia a televize (blazeované a chápavé rozhlasové moderátorky, pološílení důchodci soutěžící o sadu ručníků apod.). Dnes už mi to tak vtipný nepřipadá. I proto, že v současnosti by mi trochu evokovalo jakousi rádoby intelektuální "ironickou" estrádu.

pokračování zítra...