Novinky

Totální Nasazení - Když mrvy na šichtu táhnou

totacicover.gif Totální Nasazení - Když mrvy na šichtu táhnou
21 skladeb / 53 min., Cecek Records

O tvorbě Totálního nasazení ze Slaného si můžeme myslet leccos, ale jednu věc kvartetu nelze upřít, totiž určitou osobitost a nápaditost. Vždycky něco vymyslí - jednou je to image číšníků a teď zase horníků. Ano, novinkové album uvítají především milovníci "rubání na předku". Celá deska je pojata jako story stávkokazů, slangově mrv. Taky celý hudební materiál uvádí i zakončuje skladba Pochod stávkokazů. V podobném duchu je pojat i booklet alba. Fanoušek zde najde nejen historickou sondu do slánského revolučního hnutí, ale i žertovný comix. V hlavních úlohách účinkují samosebou členové kapely.

Možná by bylo dobré zmínit se také o muzice. Jasně, je to stále, jak říká baskytarista Sváťa Šváb, punk rock a ne punk. Navíc velice slušně zahraný, s výraznou melodickou linkou. Dobrým tahem je zařazení, pro tento hudební styl nepříliš typických, nástrojů jako je třeba banjo nebo mandolína. A taky pozoun. Tento nástroj neuvěřitelně oživuje píseň Činčila a dává jí nádech "slánského ska - music". Že vám to připadá poněkud uhozené? To je v pořádku. Tahle kapela prostě taková je. Umí podávat i věci "o kterých se nežertuje" (jako je násilí, promiskuita, terorismus...etc) s určitou nadsázkou a osobitým pohledem na věc. Dokáže ovšem vymyslet i totální "ptákovinu". Třeba potrefenou pseudolidovku Ohnivec, příběh tří alkoholem upravených muzikantů, kteří eliminují zlého ohnivého mužíka tím, že ho svorně pomočí.

A právě v svébytném humoru tkví hlavní síla Totálního nasazení. Ale na druhou stranu jim mnozí právě tohle vyčítají. Punk má být přece vážný! Ale jděte - žijeme přece ve svobodné zemi, a ne v ideové totalitě. Aspoň doufám. Suma sumarum: kapela sice udělala své klasické album, ale dokázalo ho ještě vylepšit. Hudebně i textově ho vypilovala a vypiplala. Budiž to kapele připočteno k dobru.

70%

navštivte:
www.totaci.cz/

poslechněte si:
www.totaci.cz/?id=media