Novinky

Deratizéři - Zbloudilá

deratizericover.jpg Deratizéři - Zbloudilá
15 skladeb / 43:37, Cecek Records

Jsou kapely, které vás nutí zamyslet se nad tím, proč jsou vlastně obecně řazeny k nějakému ze stylů. Slánský soubor Deratizéři se celkem hojně objevuje na punkových akcích a o punku se v souvislosti s touhle kapelou mluvívá také poměrně často. Striktně stylově vzato, těžko říct proč. Neobjasní to ani živá vystoupení ani toto nové album. Zachycený materiál se pohybuje na rozhraní nejrůznějších stylových vod a charakterizován by mohl být třeba jako "popfolkbigbítpunkrock". Chvílemi máte prostě pocit, že jste se ocitli na festivalu Mladá píseň Jihlava, za chvíli zase na trampské Portě, ale ze všeho nejvíc se atmosféra blíží středoškolské kapele na maturitním večírku.

Pokud se však oprostíte od zažitých představ o punku a nebudete od Deratizérů čekat něco poněkud drsnějšího, zjistíte, že ten lehce naivistický "středoškolský" projev má do jisté míry svoje specifické kouzlo. Obdobnou cestou a o kus dál došla přece třeba i Znouzectnost. Čím může album oslovit? Vezmeme-li to takříkajíc "zgruntu", je tu třeba sice graficky poměrně jednoduchý, ale přesto celkem zajímavý obal, který má svou atmosféru (i když to žluté písmo na zdi není zrovna vždycky k přečtení), rohaté přilbice na fotkách a především velice slušně udělaný zvuk. Po nejrůznějších deskách domácích interpretů, které znějí zahuhlaně nebo plechově ploše, je tady dík Zdeňkovi Šikýřovi (a kolektivu) zvukově vše "na dobré cestě". Je skoro jisté, že fanoušky kapely bude nová deska přijata pozitivně. Vcelku věrně totiž zachycuje to, čím si je Deratizéři za dobu své existence mohli získat.

A pokud se k ní dostanou tací, co kapelu nikdy předtím neslyšeli? Přijde na to, na jakou muziku jsou zatíženi. Deratizéři jedou spíš tak trochu v popové melodice s jistou dávkou folkové křehkosti a romantiky v bigbítovém nástrojovém obsazení. A proč že tedy bývají počítáni k punkovým formacím? Není to nakonec zas až tak složité. Všechno stojí na personálních vazbách. Jedná se totiž o "boční projekt" Sváti Švába z punkrockové kapely Totální nasazení. A co se toho punku týká, odpověď dává na svém novém albu v titulu jedné ze skladeb nejmenovaná další punkrocková domácí kapela - inu, Sváťa Šváb je anarchista!

60%

navštivte:
www.deratizeri.cz/

poslechněte si:
www.deratizeri.cz/index.php?show=alba