Novinky

Karaoke Tundra - Gastarbeiter

karaoketundracover.jpg Karaoke Tundra - Gastarbeiter
20 tracků / 39:04, Mufonix Recordinx

Do těchto chvil byl Viktor Tverdochlibov aka Karaoke Tundra znám jako poněkud prapodivný zvukový hračičkář, který se vyžívá "konstrukcí" kratičkých lo-fi tracků, a jež své obskurní hudební výtvory realizuje převážně jako součást samplerů či prostřednictvím internetu (album Residence v podobě mp3). Jeho dosud nejkomplexnějším produktem bylo dosud 3" CD-R Urban Love Story, na nějž nyní zvukově navazuje prvním dlouhometrážním albem s příznačným názvem Gastarbeiter.

Tverdochlibovovou předností je uchopení nosného hudebního nápadu, jež své obskurní kratičké nahrávky s nejroztodivnějším původním zdrojem zvuku nijak dál zbytečně nerozvíjí a nastolené téma nechává doznít často ve chvíli, kdy si na něj posluchač teprve začíná zvykat. Sám autor prý nemá rád delší tracky, neboť je nedokáže poslouchat do konce a proto ke své tvorbě přistupuje právě z tohoto hlediska. Pokud jsme se však do těchto chvil měli možnost setkat s Karaoke Tundrou pouze letmo, nutno říci, že plocha jedné-dvou minut, kterou nám dosud servíroval při nejrůznějších příležitostech, jako například skvělou skladbou Television na sampleru Out of Place Artefacts vol.1, je pro něj skutečně tou nejpřesvědčivější tvůrčí metodou. Avšak, a teď pozor - pakliže takovýchto skladeb poskládá vedle sebe celou dvacítku, je to už o poznání horší.

Alespoň tak je tomu na albu Gasterbeiter, kde se jakoby v plné nahotě ukáže klíč k uchopení tajemství Tverdochlibovova dosavadního úspěšného receptu. O hravosti, nespoutanosti či totální absenci stylových hranic sice ani zde nemůže být pochyb. Karaoke Tundra si pohrává s kdečím a sampluje vše, co mu přijde do cesty - od infantilních dětských seriálů, přes nasládlou filmovou hudbu 50.let (Dr. Otto Kott), šlágry ve stylu Ein Kessel Buntes (Killing Balls), dechovku (Malleoli Medialis) až třeba po klasický analogový německý spacerock 70.let (Wax Tourism). Ovšem zdá se, že právě tyto postupy jsou alfou a omegou Tverdochlibovova tvůrčího postupu. Pokud totiž zrovna nejste naladěni do tanečního pohupování, neustálým hiphopovým kvapíkem hnané rytmy vás za chvíli mohou začít poněkud obtěžovat. Ne že by se Karaoke Tundra v jednotlivých dvouminutových segmentech opakoval, to tedy rozhodně ne (i ta rytmika není úplně zaměnitelná a Tverdochlibovovy rytmické sekvence jsou stále ještě poměrně pestré), po chvíli však jeho skotačivé, chtělo by se říci večerníčkové zvukové variace přece jen začnou nudit. Možná si toho byl hned od počátku dobře vědom i sám autor a k nahrávání přizval řadu hostů.

Vzhledem k výše zmiňovanému je však z mého pohledu diskutabilní vklad gramofonového scratchingu DJ-e Spinhandze, jež taneční charakter značné části alba ještě zesílil, naštěstí příspěvky ostatních jsou již mnohem zajímavější. Nejzřetelněji asi účast Bourka ze skupiny Ememvoodoopöká v tracku s výmluvným názvem Drugstore Cowboy Blues, nejcitlivěji pak asi Neutrina a jeho radiomixu již osvědčené Television.

Tak nevím, zdráhám se použít termínů typu "bublina splaskla" či "mnoho povyku pro nic". Každopádně jsem asi nejen já čekal od první "skutočnej dlhohrajúcej kompaktej platne" Karaoke Tundry více. Kdo se však pořádně zamyslí nad smyslem Tverdochlibovových slov o nedostatku času nad poslechem dlouhometrážních skladeb, se asi dovtípí. Doba je zkrátka rychlá, tak k čemu je k čertu nějaká hloubavost, potažmo poselství.

60% navštivte:
www.muteme.cz/kt/kt.htm

poslechněte si:
www.mufonic.net/label/karaoke.htm