Novinky

Pavilon M2 - Safety About Your Glass Face

pm2cover.jpg Pavilon M2 - Safety About Your Glass Face
11 skladeb, Free Dimension Records

Kvartet PM2 vybral na album "Safety", ukryté do na informace skoupého, jinak ale slušně vyvedeného digipacku, celkem devět regulérních skladeb (mimochodem - ani jednu nenajdete na "Aquarius"), které doplňují intro plus outro s totožným kytarovým motivem. Už ten posluchače uvádí do emocionálního stavu, který ho neopustí necelou třičtvrtěhodinku trvání desky a který pro sebe a teď i pro vás nazývám "nervní melancholií". Zároveň hned intro "1" vyvolá v mysli téměř okamžitě jméno jedné veleslavné kapely, která pro PM2 může být velmi potěšlivým srovnáním a jistotou zájmu určité části publika, ale stejně tak otravným stigmatem, kterého se budou přetěžko zbavovat: Radiohead. Vliv Thoma Yorkeho a spol. a jejich metody spolupráce melodie a zpěvu slyšíte na "Safety" všude a prakticky je úplně jedno, jestli skladba "Desperate Legacy" připomíná spíš období "OK Computer" a "Saphire" zas spíš "Bends" nebo je to naopak. Naštěstí ale spektrum vlivů je u PM2 mnohem pestřejší, i díky muzikantskému zázemí jeho členů (od jazzu po emocore), přitom ne všechny zatím měly dostatečnou možnost projevit se. A, i když by to nemělo být chápáno jako omlouvání čehokoli, nezapomínejme, že máme v ruce debut kapely, která spolu hraje rok a půl.

Když jsem zmínil nervně-melancholický charakter "Safety", patří se hned na úvod dodat, že pocit odcizení a, chcete-li, emocionální nevyrovnanosti může být kromě mladých členů kapely vlastní početnému výseku posluchačstva, které není už tolik zatíženo noční můrou vzpomínek na oblbující nudu a šeď předrevolučních časů jako většina odrostlých českých "kytarovek", ale které se obdobně dezorientovaně potácí v nových časech. Slogan "You Are An Alien!" (jasně, PM2 zpívají původní texty v angličtině a je to docela v pořádku) která několikrát sborově pročísne závěr songu "Desperate Legacy" se může stát vlajkovým heslem post-nirvanovské generace českých indie-kids, které se pomalu, ale přece jen klubou na svět.

"Divně" vystavěná, odsekávaná, ale rytmikou s jistotou zvládnutá "Similar Colour Like Steel" je překvapivě jednou z nejvýraznějších hitovek na albu: několikrát v refrénu zabouří a zas se zklidní, proplétají se v ní vynalézavé kytary, s jejichž zvukem si kapela a Ondřej Ježek slyšitelně hodně vyhráli. A to nemluvím o tom, co se děje v závěru "From Exhausted Ministration", kde to celá kapela rozjede tak, že vám to při poslechu ve walkmanu s trochu povytaženým volume málem utrhne uši. Potěší drobné vychytávky a odkazy poschovávané v jednotlivých skladbách: jako žaludek mořské obludy "bublající" a At the drive-In/Mars Voltou inspirovaná kytara v "The Sea Cliff" nebo do mezihry dalšího potenciálního hitu "Surely Power" s elegancí a naprosto nečekaně vpašovaná parádní cca desetivteřinová zpívaná pasáž parafrázující songwriterský rukopis The Strokes, která potěší nesrovnatelně víc než stejně tak okatá jako zoufalá snaha jiných českých kapel připodobnit se newyorským elitním rebelům.

Naopak za tragikomický bych označil začátek skladby "Four Seasons Of The Cube", kdy punkové "umcaumca" bicích jako od Visáčů doplňuje přehrávaná zpěvorecitace. Po chvíli se skladba naštěstí rozjede úplně jinam a jsou to zas neo-psychedeličtí jinoši PM2. Jestli to měl být fórek, tak ok, ale z toho šoku se probírám jen zvolna a vždycky znova, i když mám desku poctivě naposlouchanou. Jedna z mála vad, které jsem na "Safety" našel.

Talentovaní a sehraní PM2 mají bravurně našlápnuto. Pokud si udrží svůj neposkvrněný indie status, k čemuž by jim "ustájení" u Free Dimension mělo rozhodně pomoci, oprostí se od yorkeovských manýr a definitivně najdou a začnou rozvíjet svůj vlastní výraz, kterému odpovídají nejpřesvědčivější pasáže, kdy Sejkyho vysoko položený kvil doplňuje Karpishův emořev (komplet "Similar Colour" a "Ministration", ale i momenty v psychedelické "The Sea Cliff") a experimentální sound titulní skladby a v neposlední řadě také máknou na image, je zaděláno na kultovní záležitost, která tady dlouho chyběla. Těším se na jejich nové věci, vy se těšte na "Safety" a nepropásněte Pavilon M2 živě, protože když se jim koncert povede, je to nářez, před kterým i otrlý hácéčkář padne na prdel.

90%

navštivte:
www.pavilonm2.com/

poslechněte si:
www.freedimension.cz/pm2/index.php