Novinky

Retarded / Disabled / Kuřecí nářez

V posledních několika měsících se mi do spárů dostalo pár demáčů pražských kapel a protože si myslím, že by bylo škoda se omezovat jen na zaběhnuté a slavné kapely, sepsal jsem alespoň krátké recenze. Doufám, že mi odpustíte, že jsem nepřidal tradiční procentuální hodnocení...


retarded.jpg Retarded - Demo
8 tracků / cca 27 minut

S touhle recenzí jdu tak trochu s křížkem po funuse, neboť Retarded se mezi tím, než jsem jí napsal, stihli rozpadnout. A je to škoda, protože si myslím, že to co hráli v našich končinách nehrál skoro nikdo jiný, ačkoliv je teď docela módní hrát retro hudbu. A proč retro v případě Retarded? Jejich hudba vycházela nejvíce asi z The Stooges a starých věcí Nicka Cavea. Nebyla to tedy ani žádná punková zběsilost, ale ani meditační forma rocku. Ačkoliv Retarded nebyli na kdovíjaké hudebnické úrovni, jejich hudba zní sehraně, přirozeně a atmosféricky. To je na ní hlavní. Na základě jednoduchých bicích a dunící basy jsou postaveny vskutku chytlavé klávesové melodie podbarvené kytarou střídající lehká sóla a drhnutí riffů. Nade vším se vznáší temný vokál zpěváka přednášejícího v angličtině hodně osobní texty, které jsou rozhodně silnou stránkou kapely - spousta dalších a známějších by mohla jen tiše závidět. Mezi sedmi písněmi na demu se jich najde hned několik s výrazným hitovým potenciálem, ale to je teď bohužel asi jedno.

navštivte:
retarded.wz.cz/

poslechněte si:
retarded.wz.cz/mp3.htm


disabled.jpg Disabled - Na konci listopadu
9 písní + remix / 30:47

Pražští Disabled se stylově dají zařadit mezi "fesťákové" kapely jako http://retarded.wz.cz a podobně, tedy někam mezi pop, rock, punk a grunge. Osobně spolky z tohoto ranku moc v lásce nemám, ale cédéčko Disabled mě mile překvapilo a ty písně, které živě znějí trochu tuctově mají v přehrávači nečekaný, chytlavý charakter. Většina skladeb je postavena na nějakém zajímavém, na kytaru vybrnkávaném základu, se kterým se pak kapela mazlí. Musím přiznat, že je to metoda asi plodná, protože z devíti písní jsou na albu minimálně čtyři, při jejichž prozpěvování se občas přistihnu ve sprše. Největší hitovkou pro mě je song Sněží. Stejně jako u Retarded jsou Disabled (povšimněte si názvů kapel :) ) textově také docela na vysoké úrovni. Rovněž osobní texty, ale takové, které na duši něco zanechají, v tomto případě v rodném jazyce. Co bych Disabled vytknul je zpěv, kterýžto ve mně lehce evokuje vzpomínky na táborákové písně a s tím spojenou husí kůži. Ale opět zkuste posoudit sami aspoň z mp3.

navštivte:
http://disabled.nofuture.cz/

poslechněte si:
disabled.nofuture.cz/mp3.html


kurecinarez.jpg Kuřecí nářez - Kuřecí demo
8 písní / 24:08

Popravdě moc nevím, co o tomhle demu napsat. Při vší úctě ve mně už název kapely vzbuzuje podezření. Tak tedy: cd jsem dostal od kytaristy Marka, jinak obsluhujícího bicí ve stále známějších Folk3Mail a taky ve výborné pražské post/hc kapele Goro. Ale k věci: nevím, jestli má být hudba KN vtip nebo solidní projekt. Hudebně se to celé nachází někdy mezi funky, rockem a takovým tím dischordovským hardcorem, což je samo o sobě dost divná kombinace a možná by neškodilo trochu víc pracovat na rozdělaných nápadech a s nahráváním dema nějaký ten pátek počkat. I zpěv, který obstaral taktéž Marek, je v tomto případě více než podivný a z jeho podání jsem poněkud rozpačitý, stejně jako z textů, připomínajících hříčky s češtinou známé třeba od Wohnout, ale ne zas až tak propracované.

navštivte:
http://www.kurecinarez.com/