Novinky

Volant - Točte se Pankáčové!

volantcover.gif Volant - Točte se Pankáčové!
13 skladeb / 40:32, Cecek Records

Volanti se nás na albové dvojce urputně snaží přesvědčit o svém punkovém kořenu. Jen na vrchním obalu se punkem ohánějí hnedle dvakrát a o pogování a pankáčích se dočtete i v Oslavné básni o Volantu. Ještěže písňové texty nepadají pod úroveň této pokleslé veršovánky, ale naopak občas vyloženě překvapí neotřelostí, v níž se zračí životní zkušenosti (přece jen už jim pár let není sedmnáct) podané se svěžím nadhledem, viz. Z hospody jdu rovnou domů či Pod hospodským stolem (nenechte se zmást třísesterskými názvy evokujícími hospodskou tématiku). Soudnost a nadhled ovšem kapela ztratila u bookletu. Na rozdíl od graficky vkusného, tři roky starého debutu "Paramo Semtín Pervitín" jako by Volanti nevěděli, co si s těmi několika stránkami navrch počít. Při listování nabudete dojmu, že desku vydali pro hrstku svých známých. Jak jinak si lze vysvětlit přítomnost nic neříkajících fotek dědy Vlasatíka míchajícího knedlík s vajíčkem, pana Koťátka s vyvaleným panděrem, včelaře Evžena, automobilových veteránů made in RVHP a dalších archiválií z fotoalba skupiny, včetně potisku samotného CD (to co mé oči vidí, je skutečně nahé humanoidní pozadí?). Za přinejmenším nadbytečné bych označil i zveřejnění zbožňujících vzkazů od fanynek typu: jste skvělí - líbíte se mi - miluju vás.

Ale pojďme od vizuální stránky dále (nakonec proti gustu žádný dišputát). Kapela se sice ohání punkovou zástavou, ale pro mě jsou tihle Pardubičáci především synonymem pro melodickou zpěvnou (punk)rockovou písničku. Pravda, na rozdíl od debutu Volant krapet přitvrdil, ale v jejich na punkových schématech vyrostlé tvorbě jsou stále dobře k slyšení melodické odkazy na Znouzectnost, Tři sestry a potažmo i Mňágu a Žďorp (ve svých prapočátcích to neměli k punku o moc dál než Volant), za což se jistě stydět nemusí. Na druhou stranu se nemohu zbavit pocitu, že punkové písničkářství Volantu narazilo na strop vlastních možností a schopností. Kapela začíná opakovat prověřené postupy z debutu: tuhle melodii jako byste slyšeli už na "Paramu" a saxofonové party, jež mají "melodizovat" sound se za invenční dají považovat pouze střídavě.

Abych to tedy shrnul, sílu Volantu hledejte spíše než ve studiu na koncertech, kde jistě zaujmou a pobaví. Punková zábavovka, chtělo by se utrousit na adresu Volantu (a nemyslím to nijak hanlivě).

60%

navštivte:
www.volant.cz/

poslechněte si:
www.volant.cz/html/desky.php