Novinky

The Frames - Burn the Maps

framescover.jpg The Frames - Burn the Maps
Anti / distribuce v ČR Maximum Underground

Ačkoli český patron The Frames Jiří Černý neúnavným opěvování téhle irské party - jistě v dobré víře - pracuje na tom, aby se Hansard a spol. citlivějším duším a mladším generacím definitivně zprotivili, jejich nové album jim příznivce - a to i mimo Českou republiku - spíš získá. Deska "Burn The Maps", vydaná na prestižním labelu Anti, je v pořadí už jejich pátou studiovkou. Obstojí ve srovnání s předchozím mimořádným kouskem "For The Birds" (2001), díky kterému The Frames pro nepřeslechnutelnou producentskou účast Steve Albiniho vzal na milost i leckterý z vyznavačů přímočařejších sdělení.

Na první poslech mi sice "Burn The Maps" prosvištělo jedním uchem tam a druhým ven a zanechalo nulovou stopou, na druhý, třetí a čtvrtý jsem ale propadl jakési euforii a nenadálé potřebě konat dobro (což je zřejmě stav mysli, pro který někteří fanoušci The Frames vyhledávají). Další poslechy pak korigovaly dojem do střízlivosti. Kapela v producentské péči vlastního člena Roba Bochnika (podepsán je mj. pod jediným albovým počinem Zwan) natočila pestrou, v podstatě popovou (pravda, smyčců je tu tolik, až z toho chvílemi třeští hlava...) a nad očekávání temnou desku. Hořkosladké momenty, kterých bylo dřív víc než dost, střídají skepse i zdravý vztek, což obojí Frames a zejména jejich k unylosti se sem tam uchylujícímu frontmanovi Hansardovi sluší, tentokrát nejvíc v pokloně indie-kytarovkám 90-tých let od Pixies po Radiohead v "Underglass" nebo v singlové "Fake", které nechybí melancholická rozmáchlost U2.

Že se s Frames během tří let odmlky a překonané krize něco stalo, prozrazuje už druhá, našlápnutá věc "Finally", kde dává Hansard do zpěvu hodně emocí nebo pátá nadějeplná "Trying", kde Frames znějí jako Lou Barlow s Folk Implosion. Temné songy "Keepsake" a hlavně "A Caution To The Birds" se ztišenými lo-fi pasážemi a vrcholící naříkavými retro-sbory by se zase dobře vyjímaly třeba na albu Songs:Ohia Jasona Moliny a připomenou i poslední věci Bonnie Prince Billyho ovlivněné psychedelií 70-tých let. Ačkoli se na "Burn The Maps" tempa střídají, Frames se nenechali zlákat možnostmi studia a nenahráli jediný kousek, který by z atmosféry nepatřičně vystupoval. Za nepošramocený "ksicht" alba jim patří další body k dobru.

75%

navštivte:
www.theframes.ie/

poslechněte si:
www.theframes.ie/v4/music/