Novinky

Do Shaska! - Anaemische Taenze

doshaskacover.jpg Do Shaska! - Anaemische Taenze
6 tracků / 47:10, Guerilla Records

Po několika nízkolimitových živých nahrávkách (viz alba Live at Alternatiff 23.4.2004 - spolu se Zlozvuk Sound System - a Live at Hundsnursch 17.7.2004) vydaných vlastním nákladem (respektive s Alternatiff Music Barem spřízněným labelem Galerie Gryf) přicházejí Do Shaska! s novým albem majícím opět mírně tajemný, a jak se po poslechu celé nahrávky ukáže, jistou míru nadsázky obsahující název Anaemische Taenze.

Pakliže se jejich první "oficiální" studiové album Bryndystaan Café ještě neslo ve znamení snahy o ambiciózní domácí odpověď na orientem zabarvené výboje cizích vzorů (Muslimgauze resp. Rapoon) a druhá nahrávka Androgyne Haarem zase oplývala výraznou filmovou zvukomalebností, tajuplností a zvukovou rafinovaností, pak nejnovější albový počin českých dervišů působí z hlediska využití těchto (před časem přece jen více překvapujících) prvků v duchu svého názvu na jedné straně možná skutečně poněkud chudokrevně, z hlediska celkové formy a nastoleného soundu je však dosud zřejmě nejdotaženějším výtvorem skupiny.

Anaemische Taenze dominuje výrazná rytmika, někdy možná až poněkud monotónní, o to více však plnící žádoucí tranceovou a halucinogenní funkci. Jednolitému, musím ale podotknout, že velmi podmanivému soundu alba pak přispělo především hojné využití živého (tu zvukomalebného, tu poněkud psychopatického) fagotu, jež zdravě vyvažuje strojově rytmický monolit. Hlavní silou Do Shaska! se tak stává především navození tajuplné a dusivě psychoaktivní atmosféry. Pokud se na ni dokážete nakmitat, dokonale vás pohltí, v opačném případě vás může možná i trochu nudit či dokonce obtěžovat. Na Anaemische Taenze totiž Do Shaska! dozráli do polohy zdatných hudebních alchymistů, jež ve svém tyglíku dovedně míchají kouzla z Pohádek tisíce a jedné noci s děsivostí Mein Kampfu, výdobytky nejnovějších technologií s dávnými archetypy či tajemný esoterismus s poměrně běžnými vyjadřovacími prostředky trance-dance kultury.

Příznivcům předešlé tvorby této ústeckopražské partičky tu sice možná bude chybět některý z mistrovských atmosférických kousků typu Schwarzwaldklinik, na Anaemische Taenze však ani tyto "triky" nezmizely, pouze jsou schovány mnohem více pod povrchem (zejména zařazení smyček - z těch nejvýraznějších např. skeče Hitlerových projevů v Heilige Kakerlak či do gradující trance atmosféry závěrečné Cymalg & Melusine vložený wagnerovsky militantně orchestrální motiv) a podřízeny tak celkovému záměru znít tak, jakým směrem se Do Shaska! již nějaký čas ubírají na svých proslulých, dnes již takřka kultovním statusem opředených hypnotických produkcích (viz výše zmiňované limitované edice koncertů, nelze pominout výborné živé sety v rámci posledního ročníku Pražského industriálního festivalu či křtu právě tohoto alba v Alternatiff Music Baru).

Otázka ohledně chudokrevnosti budiž zde tak zůstane nedořečenou. Ať si na ni najde odpověď každý jednotlivý posluchač. Každopádně mu mohu zaručit to, že se mu do rukou dostane album, jež v našich zeměpisných šířkách bude jen těžko hledat konkurenci.

80% navštivte:
www.doshaska.net/

poslechněte si:
www.doshaska.net/index2.html