Novinky

Abuse - The Great Outdoors, plánovaný výlet za hranice všedních dní

abuse.jpg Abuse - The Great Outdoors
8 skladeb + data track Live at Akropolis, Deadred rec. / distribuce v ČR Starcastic

Vlado Ďurajka alias Abuse zanechává výrazné stopy na scéně slovensko-české nezávislé elektroniky už více než pět let. Pojďme si zopakovat jednotlivá hudební "zastavení", která vedla k realizaci jeho první "dlouhohrajky", jenž vyšla v listopadu loňského roku na značce Deadred rec. pod názvem "The Great Outdoors".

První zastavení - kompilace "Be Infected vol.2"
V roce 1999 vychází druhá kompilace EBM kapel (vydává dodnes agilní vydavatelství Alien production (www.aliens.sk) ), na které se ve společnosti prověřených stálic tvrdě elektronické slovenské scény jako jsou K.I.F.O.T.H., Neural Paralitic nebo Terminal State objevuje třemi příspěvky z dema "Silt" i nový projekt Abuse. Již tehdy se hudba tohoto projektu nedala tak snadno zaškatulkovat. Slyšíme halené, spíše deklamativní vokály, čistou elektroniku ve své pomalejší zádumčivější podobě (jako byste zpomalili mix kapel Mentallo and The Fixer a starších Nine Inch Nails), smyčkované rytmy (žádné oldschool pady) a už tehdy zvláštní, tíživou atmosféru nahrávek.

Druhé zastavení - EP "4th Floor Sinking"
Hned první track pětiskladbového EPčka z roku 2001 (Kurare rec.) překvapí masivními kytarovými riffy a vyhrávkami. Jasná snaha o vydělení se ze škatulky EBM. Zbytek plně instrumentálního alba již tak prvoplánovitě kytarový není. Na řadu přicházejí hrátky se samply ruchů, vokálních úryvků, rytmy jsou již méně syntetické, občas i lámané. Kapela elegantně vplouvá do kolonky moderní IDM hudby. A zase je to ona všudypřítomná potemnělá atmoška, která dělá Abuse tím, čím je - výjimečným projektem mimo zaběhlé hudební škatulky.

Třetí zastavení - EP "Sleepfields"
Píše se rok 2002 a současný vydavatel Abuse přichází s dalším, tentokrát čtyřskladbovým nosičem. Stejně jako u toho předchozího, první skladba prozradí nejvíc. "Vanity Piece" se nese plně v autechrovské náladě, rytmy po click'n'cut způsobu mlaskají. Druhá, titulní skladba překvapí trubkovou vyhrávkou, třetí "The Valley" klarinetovou (trochu logicky připomene Floexe) a poslední "Planine" provětrávají houslové běhy. V tu dobu jsem kapelu chytl online na koncertu v malém sále Paláce Akropolis, kde se Vlado představil jako solitér za klávesami se silně autechrovským setem. A zase ta atmosféra!

Zatím poslední zastavení - CD "The Great Outdoors"
Poslední dva roky ve fungování Abuse přinesly řadu novinek. Vlado se stal vyhledávaným remixérem (Veneer, Ecstasy of St. Theresa,...), rozšířil svou sestavu na pětihlavý ansábl, se kterým již rok funguje naživo (viz apendix tohoto CD se starými i tehdy připravovanými skladbami) a zabrousil s ním dokonce až do Spojených států, a tak bylo spousty času vznikající materiál prověřit naživo a náležitě vybrousit. Slušná řádka hostů alba (od živých bicích přes basu, kytaru až k trubce) dává albu další, organičtější rozměr. Hip-hopové skreče, hostující vokál Tracy Miller ve skladbě "Given", najazzlé rhodes piáno, ale také tak typické temně elektronické kouzlení a zatěžkané rytmy. Ne nadarmo padají přirovnání k takovým eklektikům současné světové scény jako DJ Spooky či Amon Tobin (ten teď vydává soundtrack k počítačové hře "Splinter Cell 3:Chaos Theory", tak budeme moci srovnávat). Přeze všechen eklektismus, který nahrávkám po zvukové stránce vévodí, stále jde o prosté melodické skladby prosté čistě akademickému experimentování.

Pokud si dáte práci, a jednotlivé nahrávky tohoto, na česko-slovenské poměry, výjimečného projektu postupně pozorně vyslechnete, musíte mi dát za pravdu, že za pět let udělal kvalitativně sedmimílové kroky. Propracovanost a přitom přístupnost tvorby Abuse je na světové úrovni. Životaschopnost nahrávek dostatečně prověří koncerty, a tak by bylo škoda propásnout "návrat na místo činu", kdy v pátek 28.1. (společně se Surreal Madrid) po roce znovu zahrají v Paláci Akropolis a přitom i pokřtí toto CD, jenž považuji za jedno z nejlepších v ranku indielektronické v loňském roce.

85%

navštivte:
www.abuse.sk/

poslechněte si:
www.abuse.sk/sound.html

Pavel Zelinka - www.radioakropolis.cz