Novinky

Lou Reed v Praze

Už jen pouhá myšlenka na večer strávený ve společnosti Lou Reeda a Václava Havla u mě vyvolávala velké očekávání. Nikdo však nemohl tušit, že se nedočkavé publikum a nakonec i samotní významní hosté stanou obětí neschopného moderátora a průvodce večera Davida Hrbka. Hned po úvodním hudebním bloku The Plastic People of the Universe a příchodu Reeda s Havlem začal "rozhovor" z Hrbkovy strany kdesi drhnout. Pokud někdo není schopný zformulovat otázku jinak, než za použití citátu přímo jednoho z hostů, či někoho úplně jiného, je to škoda. Pokud takto začínají téměř všechny jeho vyřčené otázky, je to smutné. Nejhorší ale je, když moderátor není ani schopný vycítit z reakcí (nejen) hostů, že způsob kladení otázek není přinejmenším zajímavý, ne-li v několika případech zcela hloupý. A tak dochází ke všelijakým krkolomným konstrukcím. Příklad jeden za všechny: Hrbek sáhodlouze popisuje údajný sen svého kamaráda o A. Warholovi, aby se poté Reeda zeptal, jestli se takové vykreslení mohlo blížit skutečnosti. Nebo zase otázka na V. Havla, v kolika letech četl F.L Věka a co mu to tehdy přineslo...

Přes všechny výtky na pana Hrbka musím konstatovat, že jsem z večera měl veskrze pozitivní dojmy. Svěží moment určitě představoval videopozdrav pro oba pány od Suzanne Vegy. Samotný vrchol přišel až po přestávce v druhé části, respektive po příchodu The Velvet Underground Revival. V samotném závěru požádal Václav Havel Reeda, jestli by něco nezahrál. V tu chvíli se ze zákulisí vynořil Joe Karafiát (PPU) s kytarou a začal jí pro hosta ladit. Reed se opatrně probojoval k mikrofonu a zahrál nejprve sám Perfect day, s Velvet Revival pak Sweet Jane a nakonec opět jen za vlastního doprovodu Dirty Blvd. Po těchto momentech jsem na pana Hrbka naštěstí úplně zapomněl a vybavila se mi naopak skvělá atmosféra posledního Reedova koncertu v Lucerně (5.5. 2000).

P.S: Snad ještě jedna poznámka na samotný závěr. Když pánové vzpomínali na pikantní vystoupení L. Reeda při státní večeři Billa Clintona s Václavem Havlem před několika lety v Bílém domě, mohli alespoň vzpomenout na Mejlu Hlavsu, který tam s Reedem hrál také. Na to by se zapomínat nemělo.

V průběhu večera nebylo údajně povoleno fotografovat, nabízím tedy jen několik snímku z tiskové konference (10.1. 2005, hotel Anděl's)


02.jpg 03.jpg 07.jpg
02.jpg 03.jpg 07.jpg
02.jpg 03.jpg 07.jpg
02.jpg 03.jpg 07.jpg