Novinky

Dark Gamballe - Superstar

darkgambale.jpg Dark Gamballe - Superstar
52:28, Redblack

Formaci Dark Gamballe jsem slyšel zhruba před rokem v klubu Matrix a bez mučení přiznávám, že se mi vůbec nelíbila. Působila na mne dojmem kapely, která neví co hrát a v jejíž hudbě se sice protíná mnoho vlivů, ale celkově skutek utek. Na obranu skupiny však musím říci, že sound trpěl ne zrovna výstavním zvukem (což je u Dark Gamballe dost zásadní handicap). Tohle všechno mne napadlo v momentě, když jsem dostal do ruky jejich zbrusu nové (celkově sedmé) album Superstar. Mají - li Dark Gamballe v propagačních materiálech napsáno u kolonky style napsáno moderní rock, pak vězte, že je to pravda. Nicméně tento poněkud vágní termín je nutno poněkud více specifikovat.

Kapela určitě nezapře svou metalovou minulost. Ostré kytarové ataky rozřezávají vzduch jako břitva, mimochodem stejnojmennou cenu rockových publicistů získala skupina za své minulé album Merizo Nanen. Ale pojďme nazpět k aktuálnímu počinu. Sympatické u Dark Gamballe je hlavně to, že se nebrání žádným vlivům odjinud. Do tvrdě rockového (ne metalového) fundamentu statečně implantuje především moderní elektronické, nebo chcete - li taneční, prvky. Kapela dobře ví, že právě díky těmto zvukům může překonat úskalí nudné jednotvárnosti. Druhým pozitivem je výrazný vokál. Frontman "10" (dříve De Sed) disponuje mírně chraplavým hlasem, se kterým však dokáže pracovat. Nezůstává u jediné polohy, snaží se zpívat i vemlouvavě promlouvat. Umí ho nacpat do hlav posluchačů, aby jim fungoval celý den v podvědomí. Ze všech skladeb vyzdvihnu dvě. Vlastně tři. Strýček Sam má totiž verzi navrch. V první "10" spojil jakousi arabizující muezzinovskou svahilštinu s českým refrénem. Skladbu výborně ozvláštňuje i orientální intermezzo. Druhá verze je rovněž interesantní. Podílí se na ní i hip - hoper Apoka z brněnských Naše věc. Skvělá práce.

Jako pověstná jahůdka na dortu pak působí výběrovská hitovka Zubatá. Je pojatá v dance hardcoreovém hávu a nepochybně patří k překvapivým ozdobám alba. Texty!!! Jsou v mateřštině a opírají se o zvláštní poetiku výhradního autora "10". Ten dokáže vytvořit prazvláštní obrazy: "do vany spadl mi fén/vidím tě, ty jsi anděl?/hoří mi prdel, tak dík/a hned teď cítím se líp". Jedinou výtku mám k antiamerickému textu Strýček Sam. Copak Amerika je pouze Bush a bomby? Amerika je i Kerouac, Warhol a rock'n'roll. Copak bigbítové kapely nehrají americkou muziku? O hip - hopu nemluvě. Módní americký hlava nehlava postoj mi zkrátka vadí.

Až na tuhle pihu na kráse je novinka Dark Gamballe velice povedená. Jsem osobně rád, že jsem si o kapele díky téhle desce mohl opravit mínění. Takovou Superstar si prostě nechám líbit se vším všudy.

85%

navštivte:
www.sweb.cz/darkgamballe/

poslechněte si:
mp3.redblack.cz/