Novinky

Sk8 At All Hazards vol. II

finalsk8.jpg Sk8 At All Hazards vol. II
25 tracků / 64:43, Final skateboards

Když vyšel před téměř dvěma lety první díl kompilace Sk8 at all hazards!!!, na který přispělo jen několik kapel na ploše jedenácti tracků, vzbudilo to příjemnou pozitivní reakci. V prosinci se na skateshopy a undergroundové krámky snesla nová, více než dvakrát silnější bomba a to nemluvím jen o síle co se týče počtu stop.

Tentokrát má CD rovných 25 tracků a jako drobný dáreček ze zahrádky k nim navíc patří i zbrusu nový videoklip od Suffer. Ale podívejme se nejdřív na zoubek hudbě. Hlavní rozdíl oproti prvnímu dílu je účast zahraničních kapel i skutečnost, že se tvůrcům podařilo vytáhnout i několik es z rukávu. K těm bezesporu patří například americká dívčí čtyřka Fabulous Disaster, kterou jsme nedávno měli možnost vidět i v Praze. Ta připěla svou troškou do mlýna titulní skladbou z nejnovějšího EP I'm A Mess. Fabulous Disaster jsou určitě eso co se týče věhlasu, ale křivdil bych jejich českým kolegům, kdybych tvrdil, že jsou i hudebními královnami cédéčka. Nominace na tento titul bych poslal jednak Phantoms On Fire a jejich úvodnímu songu This Is The Night z debutového alba, Slovákům Plus Minus, kteří naservírovali novou, dosud nevydanou vypalovačku Klameš (zcela v duchu jejich EP Workoholix), česko-britským B-Movie Heroes za neoposlouchanou rychlovku I Hate You a také třeboňským Suffer za hitovku No Wings. Tohle jsem moji osobní favorité, ale playlist se jen hemží jmény z osy punkrock-hardcore-ska, které aspoň v rámci česko-slovenské scény mají určitou váhu. Jen namátkou: The Chancers a jejich specifické 2-tone ska (song 007 Ska Party se svým super refrénem asi v Praze bude brzo hodně populární), Wohnout s ještě specifičtější hudbou, která se ani snad nedá pojmenovat, Eastern Star s pseudomotorkářským core'n'rollem, ska-popoví Vertigo, psychobilly Gangnails nebo hardcoreoví Dreadrot.

Velkým překvapením pro mě jsou A Common Ground, hned první kapela na kompilaci. Hrají melodický hardcore-punk ve stylu Strike Anywhere, ale s vysokým ukřičeným vokálem. Sice musím natvrdo říct, že takovouhle vykrádačku by nesvedl ani Babinský, ale songu In These Days prostě nechybí ani energie ani nápad. Z ostatních zahraničních kapel můžu jmenovat ještě holandské Bambix, které zná nejeden melopunkový fajnšmekr, Steel Rules Die a Alternative Allstars.

Ačkoliv na kompilaci drtivě převažují dobré skladby v dobré kvalitě, několik slabších míst by se nalézt dalo. Krucipüsk. Tady ale předpokládám, že jde hlavně o zábavu. Už jen titul písně Rock'n'roll to není prdel! mluví za vše :-) No Side s písní Děvka by podle mě lépe zapadli na kompilaci coverů Dr. Janečka a zklamali mě i Flaming Cocks. Tady ale není chyba v písni ani kapele, ale ve slabém zvuku.

Nechci tady dělat reklamu Final sk8boards, ale líbí se mi, že tahle firma vrací punkrocku službičky za to, že je pro ní inspirací a zdrojem obživy. Jasně, kapely na kompilaci jsou jen rozinkami na povrchu vánočky a spousta jich ještě zůstává zapečena uvnitř, ale přesto je dobrá každá snaha zviditelnit dobré kapely způsobem, který se nepodbízí a není smlouvou s ďáblem. Ale vlastně jak tak koukám na bookletovou komiksovou slečnu s růžky na hlavě, tak si přestávám být tak jistý. Vy jsme mi ale určitě rozuměli ...

nehodnoceno

navštivte:
www.final-sk8.cz/

poslechněte si:
http://www.final-sk8.cz - odkaz mp3 player