Novinky

Al-Yaman - Hurriya

alyamancover.jpg Al-Yaman - Hurriya
14 skladeb / 70>40, Indies Records

Nezbývá, než začít pochvalou. Debutová deska kapely Al-Yaman plná moderně pojaté arabské hudby nezní ani trochu česky. Neinformovaný posluchač zkrátka nemá šanci poznat, že se nejedná o perfektně zpracovaný projekt z movitějšího zahraničí. Argument pro otrlé nevěřící? Remix od Transglobal Underground!!! Skvělý obal, bezvadný, stylový worldmusic zvuk. Zkrátka, někdo si tu dal opravdu práci, a výsledný projekt po formální stránce zasluhuje jedničku s hvězdičkou.

Jak je na tom ale nová nahrávka po stránce obsahové? Současná etnická hudba s příchutí pouštní bouře a rajcovného břišního tance. Ústřední postavou kapely je jemenská zpěvačka Aswaq Abdulla Kulaib. Všech dvanáct písní se točí kolem jejího hlasu, který však nemá chybu, zná mnoho výrazových rejstříků, a vydrží čerstvý po dobu mnohého poslechu. Hlavním musicmakerem je pak zkušený multiinstrumentalista Aleš Hyvnar, kterého doplňují izraelský bubeník Jonathan Omer a hráč na etnické nástroje Tomáš Reindl. Na koncertech se vám pak nejspíš podaří shlédnout i špičku české basy Jana Haise.

Samozřejmě, dělat arabskou hudbu v srdci Evropy má svá úskalí. Na straně jedné je tu na domácí poměry skvělý zvuk. Na straně druhé je však třeba podotknout, že kapela nepřichází s ničím novým či původním. Hurriya se opravdu dobře poslouchá, dá se u ní tančit i meditovat. Co ale říci o hudbě, která aspiruje na to být vynikající zvukovou kulisou? Pro tentokrát je možno konstatovat, že se jedná o skvěle dotažený projekt, který na našem území nemá obdoby, a který všechny soupeře zanechává daleko za sebou. Bude ale Al-Yaman schopen přijít do příště s něčím novým? Evropská etnohudební horečka začíná pomalu opadávat. Al-Yaman srovnali krok se světem, jakým směrem se ale mohou vydat příště?

Dnes nám ale nezbývá než se radovat. Vychází skvělá, moderní a pestrá deska, která je s to zaujmout jak příznivce etna, tak i jakéhokoliv posluchače připraveného naslouchat nefalšované hudební kvalitě.

80%

Stefan Segi

navštivte:
www.al-yaman.cz/

poslechněte si:
www.al-yaman.cz/czech/hudba.html