Novinky

Sto zvířat - Nikdy nic nebylo

stozviratcover.jpg Sto zvířat - Nikdy nic nebylo
15 skladeb / 57:07, Animal Music / distribuce Sony Music

Zatímco v době současné se ska zejména ve stověžaté matičce těší značné popularitě, ještě před pár lety byl tento pojem začasto nejednomu poslouchači zcela neznámý a to i přesto, že jej pražský band Sto zvířat klubovému publiku po svém očkuje už bezmála patnáct let. I když - stylová čistota byla "Zvířatům" vždycky cizí a v tomto případě možno mluvit spíše o roubování jamajské lidovky na poprockové ratolesti ala Madness.

Na nové desce je tep kapely zase o pár úderů za minutu nižší, mírou vrchovatou je ovšem tato skutečnost vyvážena výrazovou pestrostí, pro kterou se vybízí někdejší politické motto "klidná síla". Pakliže jsem, jinak veskrze spokojen, předešlé kolekci Ty vole na základní škole vytýkal lehce nepatřičně našponovanou stopáž, na Nikdy nic nebylo je, až na vcelku postradatelný závěrečný bonus Part Of Making Love a snad ještě jeho tuzemskou předlohu Majonéza, hrábě, každá ze zbylých třinácti písní trefou do černého.

Na první poslech mezi nimi, ač o melodiemi patřičně mazané okamžiky není nouze, chybí jednoznačný hit (a asi ten nejpotencionálnější - Jsem tady cizí - svojí ústřední linkou až nápadně připomíná Trávu od Žlutého psa), o to více vyniká deska jako celek a zatímco jiným v druhé polovičce alba často dochází dech, tady se dokonce graduje. A própos ona pestrost. Vedle několika vcelku baladických reggae kousků se v Romeovi a Juliettě jemně koketuje s populárním latino-ska, mafiánské Chicago 1933 zdobí fajnová španělsko-mexikánská trumpeta, v refrénu Pohádky pak řádí hostující část Gothartu s Otou Klempířem v osobitém "středověkém rapu", o časté přítomnosti smyčcových aranžích ani nemluvě.

Jestli Sto zvířat někde opravdu převyšují současný ska dorost, tak je to jednoznačně v textech. Aktuální práci Tomáše Belka nelze zahrnout jinak než superlativy obloženou chválou a u takových Jak zmírnit běs nebo Dámy s čápem se přímo vybízí teze, že byly napsány podmanivému hlasu Jany Jelínkové "přímo na tělo". Sto zvířat zkrátka zrají jako víno, aniž by se však s tímto tvrzení bylo nutno obávat faktu, že se na jejich koncertech bude pohupovat a skankovat méně než tomu bývalo doposud.

70%

navštivte:
www.stozvirat.cz/

poslechněte si:
www.stozvirat.cz/index_html.php?l=cs&s=diskografie