Novinky

Bouncing Souls + Plus Minus + Underfire, 8.9.2004, Rock Café, Praha

Ke koncertu věhlasných punkových veteránů z New Jersey, Bouncing Souls, jsem přistupoval docela skepticky, ale vzhledem ke stále se zvyšující (úměrně ke stáří kapely) pravděpodobnosti toho, že už je nikdy neuvidím, jsem se rád přišel podívat. Jako další kladný argument zaúřadovaly dvě předkapely, stranicí se od typického českého/slovenského punkového stylu, což je vždy příjemné osvěžení.

První z nich byli Underfire ze Strakonic, libující si ve starých punkrockových časech, neoposlouchaných melodiích a hororových textech ala Misfits. (Popravdě jsem čekal, že právě Underfire budou hororovým legendám předskakovat...) Bohužel, jako první kapela sklidili Underfire pouze klasický pražský koncertní plevel, tedy jen pár lidí postávajících asi deset metrů od pódia. Spousta dalších radši plnila svá těla tekutinami, aby se připravila na Bouncing Souls ...no, jejich smůla :)).

Slováci Plus Minus, kteří po Underfire následovali, patří mezi mé československé favority, co se týče punkové scény na způsob Fat Wreck kapel. Vždycky mi totiž připomínali Good Riddance a na podobnou věc u nás (bohužel) jen tak nenarazíte. Po více než roční pauze způsobené pobytem některých členů v Austrálii se jim povedl znamenitý comeback a myslím, že i oni sami by potvrdili, že ani takovýto úspěch nečekali. Během tří písní z jejich posledního EP (Workoholix - Cecek Records) lidé hromadně prozpěvovali texty a konečně si začali koncert trochu užívat. Zazněly i písně z připravovaného CD a ani ty zasloužená odměna neminula.

Na Bouncing Souls se sjela kupa lidí z celé republiky a nejen oni, ale i zvědaví náhodní pocestní rozžhavili Rock café do červena ještě před první písní. S jejím začátkem začaly klubem létat blesky (téměř) a lidé (doslova :) ), což pochopitelně vyhecovalo kapelu k sympatickému projevu, který mi na jejich loňském koncertu v Matrixu chyběl. V případě Bouncing Souls už byly všechny písně odzpívané sborově skoro celým publikem. Hit střídal hit, staré písně jako Argyle se střídaly s těmi novějšími (na řadu přišel dokonce i cover od patriota z New Jersey - Bruce Springsteena) a všechno spělo k nevynechatelné hymně True Believers, kdy se kytary chopil i známý sympatický bedňák a Bouncing Souls už skoro ani nepotřebovali mikrofony, protože za ně všechno odzpívával klub. Potom přišel jeden regulérní a jeden čistě kytarový přídavek, kde se k mikrofonu postavil basák, aby všem předvedl kouzlo svého ochraptělého hlasu.

Po dlouhé době jsem zažil v Rock Café koncert, kdy přeskočila jiskra mezi kapelou a publikem a to mě potěšilo. Několik dalších koncertů, které se tam v poslední době chystají (obzvláště pod hlavičkou Conspiracy) by si to totiž jistě také zasloužilo.

PS: Pár fotek z tohoto koncertu je možno najít na www.czechcore.cz v sekci "gallery"