Novinky

The Beatsteaks - Smack smash

beaststeaks.jpg The Beatsteaks - Smack smash
12 skladeb / 32:00, Epitaph Records, distribuce v ČR Maximum Underground

Beatsteaks z Německa byli jednou z prvních evropských kapel, které začaly vydávat na americkém labelu Epitaph records a této značce zůstávají věrni až do dnešních dnů, kdy se jejich styl poměrně změnil. Po posledním albu, které sice bylo prodejně velmi úspěšné, ale originalitou a zajímavostí příliš neplývalo, vyšlo nedávno nejnovější album Smack Smash, které by mohlo působit jako nabídka přátelství pro ty, kdož Beatsteaks posledně odmítli. Jako voda se rozplynuly pokusy o klouzání po módní vlně melodického punkrocku, na jejímž hřebeni se ale udrží jen pár nejsilnějších a z hlubin se vynořily možná původní kořeny této kapely. Je pravda, že punková duše se nedá v žádném případě přeslechnout, ale za čistě punkovou kapelu se Beatsteaks už považovat zdaleka nedají. Na Smack Smash se o kormidlo s punkem dělí i novější styly jako grunge, indie-rock, či rock'n'roll starých dobrých Sonics a i zde pravdě dostálo staré heslo - "v jednotě je síla". Ta je ale hlavně ve vokálu s tou příjemnou vlastností, že si ho nespletete s jinou kapelou, ale přesto vás nikdy nezačne iritovat. Nu a bubeník bez strachu se do toho opřít také není k zahození.

Jednu věc si Beatsteaks ze svého starého rukopisu ponechali. To je záliba ve zpětných vazbách, hutném zvuku a v různých efektech. Zatímco dříve zněly hodně nepřirozeně, dnes konečně dostaly svůj smysl a skvěle doplňují náladu jednotlivých písní, ať už jsou to zkreslení vokálu, nebo jednoduché slajdy po kytarových strunách. Asi nejsilnějším momentem na albu je píseň Hand In Hand, která dokonce vyšla i jako singl. V té šel punk úplně stranou a energie se natěsnila do totálně procítěného vokálu a do jednoduchých kytar s důrazem na první dobu. Stejnou atmosféru má i několik dalších písní, ale opomenuty nebyly ani nezbytné nářezy, kde má rozhodující slovo rock'n'roll.

Přestože se Epitaph stále více podbízí mainstreamu, Beatsteaks udělali čelem vzad a vytvořili skvělou desku. Jen doufám, že tento dojem ve mně nezanechali jen díky šoku z rozdílnosti starších alb a toho nového.

85%

P.S.: Na singlu k písni Hand in hand najdete její albovou a akustickou verzi, vcelku povedený videoklip a bonus v podobě songu Rock'n'roll star.