Novinky

Tleskač - veselé ska z Česka

tleskac.jpg Tleskač - Ska z Česka
14 skladeb / 48:22, Black Point

Rok 2003 byl rokem ve znamení mohutného nástupu plzeňských Tleskačů. Kapela koncertovala, kde to jen šlo a během té doby se její koncertní proslulost stala celorepublikovou záležitostí. Vydání debutu bylo tedy jen otázkou času. Nejrychleji na enormní zájem o Plzeňany zareagoval Black Point, jehož záběr je sice úctyhodný, ale ska je pro ně premiérou (a doufejme, že nikoli derniérou).

Curriculum vitae desetičlenné(!) kapely jsem už dostatečně detailně probral u příležitosti recenze jejich "Záznamu koncertu z Divadla pod Lampou". Psal jsem v něm, že ska Tleskačů je takové milé, české, knedlíkové, a teď když je (knedlíky) vidím (spolu se zelím, "kachničkou" a půllitrem piva) na obalu, je to tak trochu jako mé osobní deja vu.

Základem "Ska z Česka" jsou písně z již zmiňovaného neoficiálního živého záznamu, k němuž jsou připojeny nové kousky: lyžařská elegie Z Hofmanek na Belveder, "kratka ostravska" Rudegast, zbytná politická satira Loupežnická, Příběh Jana Tleskače s melodií (i tématikou) a la Sojuz ... Nové písně z rozjuchaného mustru nijak výrazně nevybočují, snad až na výbornou rockabilly-swingovou Amigo Pablo a seňorita Chiquita. Jakkoliv mě hudebně hispánský výlet do "Ňú Jorku" dělá dobře, s textem si nějak nevím rady. Není mi příliš jasné, zda je většinový autor hudby i textů, Jirka Sýkora angažovaný, nebo si jen dělá legraci, anebo se snaží spojit obojí? Do rozpaků mě dostává ještě jednou, a to populisticky laciným textem Loupežnické. Potvrzuje se, že pokusy pranýřovat tuzemské politické nešvary, dopadají většinou nevalně. Jinak se ovšem posluchač se smyslem pro humor bude bavit náramně, jelikož model skočné muziky v kombinaci s crazy texty boduje a funguje!

Znalci koncertních potlachů budou nejspíš se smutkem postrádat zaručené koncertní trháky Jožin z bažin a Krámy. Ten první zřejmě kvůli spletitostem autorského práva a druhý (hádám) pro přílišnou obscénnost. Pokud ale chtěli Tleskači ušetřit jemnocit posluchačů, potom nechápu logiku, že se přes síto cenzury dostal text písně Zelená je tráva, kde se zpívá: Právě, když Růžičková zhubla, stala se milenkou mou ..., jež by na leckoho mohl -v souvislosti s notoricky známými důvody úbytku váhy kdysi nejbytelnější české herečky- působit až cynicky. Já samozřejmě vím, že tahle písnička vznikla ještě "předtím", ale vysvětlujte to neinformovanému ...

Shrnutí na závěr: Mám ten dojem, že Tleskači svůj první regulérní počin poněkud uspěchali a příliš nevyužili možností studia. Nahrávka působí dojmem jisté nedotaženosti a zvukové plochosti (abych ale jen nekritizoval, před mohutnou dechovou sekcí dující silou vichřice smekám klobouk). Hlavní problém lze spatřovat v absenci producenta, který by kapelní zvuk posunul někam dál, než jen kousek za hranice možností koncertního setu. V tomto ohledu, například oproti takové nahrávce pražských Fast Food (... last food!?) Plzenští znatelně pokulhávají, což svádí k názoru, že Tleskače je lepší poslouchat na koncertě než v poklidu domova.

65%

navštivte:
www.tleskac.cz/

poslechněte si:
www.tleskac.cz/index2.htm - odkaz mp3