Novinky

Múm - Summer Make Good

mum.jpg Múm - Summer Make Good
12 skladeb / 46:46, Fat Cat Records

Koncertní návštěva islandských Múm, jednoho z nejpozoruhodnějších projektů už tak dost interesantní produkce londýnské firmy Fat Cat (se kterou vás pravidelně seznamuje kolega FFF), je velkým svátkem fanoušků neotřelé elektronické hudby a bohužel téměř stejnou vzácností je možnost narazit na jejich alba na pultech tuzemských obchodů (alespoň to čerstvé do svého katalogu aktuálně zařadila firma Cdirect).

Za vynaložené úsilí ale budete královsky odměněni a osobní přístup je přesně to, co si tahle po všech stránkách nevšední dříve čtveřice a dnes už jen trojice - před natáčením kapelu opustila druhá z dvojčat Valtýsdóttirových Gyda, aby se mohla plně věnovat studiu hry na cello - zaslouží. Návštívíte-li kupříkladu na firemních stránkách profil jejich aktuální desky, dozvíte se, že ji skupina natočila v opuštěném majáku kol dokola obklopeném mořem. A to rozhodně není první ani poslední podivná historka, která se o Múm traduje.

Na své třetí řadovce Summer Make Good (kromě nich mají na svém kontě ještě dvě remixové desky debutu - Please Smile My Noise Bleed a zvláště povedené Remixes) působí doposud nejsevřenějším dojmem, možná také proto, že část kapely již delší dobu žije v hlavním městě evropské indie-elektroniky - Berlíně. Digitální orchestrion tu vyluzuje zvukomalebně ambientní až dramaticky klokotavou směsici zvuků kytar, trumpet, xylofonů, harfiček a harmonik, lomozících kovových součástek a prazvláštních elektronických útržků (po jejichž často akustickém původu je pátrat přinejmenším zbytečné). Svým omamně naléhavým projevem jej doprovází andělský hlásek Kristín Anny a snad právě díky jeho nenápadně melodickému tahu a zcela specifické "islandské" náladě zní tohle vlastně experimentální dílko patřičně zaníceným uším poměrně přístupně a skladbičky jako weeping rock, rock nebo the island of children's chirldren lze s trochou nadsázky nazvat "hitovými".

Lahodnost a návykovost Summer Make Good čidlům sluchu doceníte obzvláště, pokud si jej pustíte při večerním rozjímání ve vašem oblíbeném křesílku. Pořídit si ho bude asi nejsnažší na čtvrtečním koncertě v Roxy, kde Múm vystoupí v rozšířené koncertní sestavě a podle všeho půjde o netuctovou záležitost.

PS: záznam jednoho živého vystoupení ke stažení, stejně jako další informace o kapele, najdete na adrese www.noisedfisk.com/mumweb/

90%

navštivte:
www.noisedfisk.com/mumweb/

poslechněte si:
mumweb.net/mp3.htm