Novinky

Slide & Udu - Ding dong

slideaudu.jpg Slide & Udu - Ding dong
13 skladeb / 46:09, Slnko Records

Pod názvem Slide & Udu se ukrývá dvojice Aidži Sabo a Martin Zajko, kteří jsou mimo úzkého spojení s bratislavským labelem Slnko Records, kde realizují vlastní muzikantské nápady, známí spoluprácí se slovenskou špičkou hudební ledovce. Sabo účinkuje v kapele Jany Kirschner, Zajko zase ve skupině Richarda Müllera a oba si například zahráli na live desce Turtevova uskupení Dura & Blues Club.

"Ding dong" je jejich druhým dlouhohrajícím albem pod značkou Slide & Udu. První se jmenovalo "O príbehoch, snoch a zvukoch" a vyšlo taktéž u Slnka. Základní dvojka obsluhuje úctyhodné množství nástrojů (Sabo: bicí, perkuse, zpěv, klávesy, harmonika, akordeon a Zajko: kytary, mandolína, ukulele, zpěv), díky čemuž se obejdou bez houfu hostů. Na "Ding dong" se spokojili pouze se dvěma, s Martinem Gašparem (kontrabas, bezpražcová baskytara) a Michalem Žáčkem (příčná flétna, saxofon, zpěv). Z větší části se sami postarali o bohatou výrazovou a instrumentální pestrost a zároveň se vyhnuli nebezpečenstvu možné zvukové přeplácanosti - každý part jednotlivého nástroje má své místo, opodstatnění a čas. Vědět, kdy a co zahrát a kdy naopak nechat nástroj odpočívat je umění, jež ovládá málokdo. Sabo & Zajko ano.

Album s rytmickým názvem otevírá kratičká instrumentálka nazvaná podle afrického hudebního nástroje, jediného, který v skladbičce zazní - Kalimba. Následující Kondor a kolibrík je roztančeně "alternativní" hit, jehož chytlavá melodie vám ještě dlouho zůstane vězet v podvědomí. Podobně optimisticky naladěná je houpavá Možno raz s dominantním akordeonem a ukulele a kdesi v pozadí slide kytarou. Osvěžující tóny akordeonu se objevují i v několika dalších skladbách a naplňují je jakýmsi hravým optimismem.

Většina písní se ovšem nese v pomalém tempu s intimně hloubavou náladou. Můžete v nich nalézt bluesové a jazzové vrstvy (lipovská You - jedna ze dvou s textem v angličtině) i fascinaci world music (viz úvodní Kalimba). Zajkovo dobro a slide kytara nás zase zavádí do folk-country hájemství. Ačkoli těch vlivů je relativně mnoho, album rozhodně netrpí roztříštěností, tmelí je podřízení se jednotné zvukové linii a aranžím a také zvláštní pocitové, intimní texty.

navštivte:
www.slnkorecords.sk/

poslechněte si:
www.slnkorecords.sk/