Novinky

Zpraku! - Budoucnost chceš znát...

zpraku.gif Zpraku! - Budoucnost chceš znát...
12 tracků / 37:51, Cecek Records

Až donedávna se daly opravdu kvalitní české kapely produkující melodický punkrock kalifornského stylu spočítat na prstech jedné ruky. Ty doby už ale naštěstí minuly a z vod hlubokého undergroundu se vynořují nová jména, o kterých je stále více slyšet. To je i případ pražské kapely Zpraku!, která dlouho působila víceméně na úrovni lokální scény, ale v poslední době se objevuje na větších akcích i daleko od Prahy.

Cédéčko o dvanácti písních začíná poněkud zrádně. Otevírá jej asi nejhorší skladba - Elle - ve které jaksi nesedí vokály. Už od druhé písně ale album pěkně šlape v tom pravém punkrockovém rytmu a občas se dokonce mihne i hardcorová pasáž. Všechny písně jsou pěkně skrz naskrz protkané kytarovými vyhrávkami a různými rytmickými vychytávkami a mají kvalitní zpěv, čímž Zpraku! hravě strkají do kapsy i bývalé, dnes už bohužel asi nápadově vyčerpané, "hvězdy" českého melopunku - Jaksi Taksi. Je ale na druhou stranu pravda, že tady není tolik písní s tak dobře zapamatovatelnými melodiemi jako u JT. Bylo by asi těžké najít nějaký zahraniční ekvivalent pro Zpraku!, protože i v jejich písních je slyšet něco z nezaměnitelného českého punku, nicméně kapela, která mi přijde jejich stylu nejpodobnější, jsou poměrně málo známí, ale o to lepší, Zero Down, vydávající na Fat Wreck Chords. Bude to možná právě dobře rytmickou kytarou, ale možná i tím, že Zpraku! se neomezují jen na rychlé nářezy, nebo na pomalé pop-punkové lovesongy, ale míchají všechno do sebe a i těm nejsladším písním dokážou vdechnout trochu té punkové drzosti.

Textově jsou Zpraku! vcelku vyrovnaní a česky zpívanými písněmi s hlavou a patou neurazí ani starého punkera ani mladého "rebela" odkojeného MTV, colou, hamburgerem a Sum 41. Kapela se dokonce vystříhala i neobratných křečovitých rýmů typu "tráva-kráva", "liška-šiška" atd., které se poslední dobou na nových albech některých známějších kapel tohoto stylu vyskytují jak houby po dešti.

Asi bych toto album nedoporučil příznivcům klasického punku ani vyznavačům náročnější hudby, ale pro ty, kdo si rádi poslechnou dobré songy ve stylu kapel z Fat Wreck Chords, Drive-Thru records a podobně, nebo si pouze chtějí odpočinout od omílaných rádiových písní, by určitě mohlo jít o dobrou volbu.

navštivte:
www.zpraku.cz/

poslechněte si:
www.zpraku.cz/index.php?id=22