Novinky

Dreadrot - There Must Be a Solution

dreadrot.jpg Dreadrot - There Must Be a Solution
10 tracků / 26:41, Cecek records

Ačkoliv je ve světě oldschool hardcore poněkud vypelichaným stylem, domácí kapely k němu přistupují s lehkou nedůvěrou. Jednou ze světlých výjimek jsou pražští Dreadrot, kteří se s debutovým albem "There Must Be a Solution" ukázali v tom nejlepším světle.

Dreadrot se nezdržují žádným intrem a rovnou od začátku nasazují laťku případným konkurentům hodně vysoko. Jedna kytara drhne tvrdé, sekané riffy, druhá si pohrává s melodiemi, bicí jedou v rychlé, ale ne přemrštěné rychlosti a k tomu všemu perfektně sedne zajímavý, vysoko položený vokál. Cédéčko by se vlastně dalo rozdělit na dvě části - na klasické hardcorové vypalovačky a pomalejší songy, pohupující se spíš na vlnách melodického punkrocku, nebo dokonce streetpunku. Zatímco rychlejší kousky dostanou posluchače množstvím stoptimů, propracovanou skladbou a častými změnami rytmu, ty pomalejší naopak zaujmou chytlavými melodiemi, podpořenými vícehlasy. O ty se zde postarali někteří z mnoha hostů, například zpěvák třeboňských Suffer - Míra. Na závěr CD je umístěna píseň Weed, která není odzpívána zpěvákem, ale pravděpodobně některým dalším členem kapely, což je příjemné zpestření. Od prvního poslechu mi v hlavě zní "I am the weed, you can never unroot..." Pro dlouhodobější příznivce kapely bude možná překvapením zařazení dvou písní ze staršího demáče ProMo a to Flowers of suffering a Back. Škoda, že nebyla zařazena i geniální skladba Running forth, ale čas ve studiu je drahý, takže se není čemu divit.

Fakt, že Dreadrot hladce překračují domácí úroveň svého stylu jen potvrzují přirozeně znějící anglické texty, řešící nadčasové problémy a neomezující se jen (tedy spíš vůbec :-))) na tradiční výkřiky o zradě "hardcore pride", crew a tak podobně. To platí i pro jediný český text.

O žádné z deseti skladeb na albu se nedá říct, že by byla pouze průměrná, každá má totiž svůj smysl a něco, co Vás chytne a nepustí. Tomu tak je možná hlavně kvůli zmíněnému hlasu zpěváka, pro kterého není problém odzpívat velmi melodické partie a cizí mu není ani agresivnější ječák. Díky zajímavému propojení melodie s hardcorovou dravostí získávají Dreadrot i po instrumentální stránce určitou originalitu, takže by se klidně mohlo stát, že by po vzoru svých labelových kolegů Plus Minus pronikli i do zahraničí.

Po několika posledních počinech Cecek records, i Dreadrot potvrzují, že se tento známý label z Havlíčkova Brodu po pár úletech začíná věnovat kapelám, které mají opravdu co říct.

www.dreadrot.cz