Novinky

Budete se bát (ale ne zas tak moc)!

Messer.jpgMesser Chups: The Best - Cocktail Draculina
18 skladeb, Solnze Records, distribuce v ČR Tamizdat

Představte si operu na motivy seriálu Jen počkej, zajíci! Na jevišti by se za doprovodu syntezátorové hudby proháněli herci/zpěváci v kostýmech vlka a zajíce a kdykoli by mu zajíc (žena) něco provedl, spustil by vlk (muž) thereminem podbarvenou árii Ny pogodi! Bizarnost téhle podívané se velmi zhruba blíží tomu, co je náplní výběrové desky ruského projektu Messer Chups. Cocktail Draculina je možná nejzábavnější album, které jsem v poslední době slyšel, hravostí a hudebními i mimohudebními nápady se dotahuje na eponymní desku Zongaminu a album All Ten Fingers Andyho Votela.

Messer Chups jsou dítětem petrohradského rodáka Olega Gitarkina, milovníka analogových syntezátorů a amerických hororových filmů z padesátých let. Ten skupinu v roce 1998 založil coby vedlejší projekt své původní kapely Messer für Frau Müller. Je zvláštní, že různé webové materiály nakládají s historií počátků MC dost volně a ta tak získává až mytický charakter. Podle oficiálního životopisu ze stránky www.messerchups.ru se na jaře 1998 v bydlišti Briana Ena objevila německá promotérka Anette Schneider, která toužila poznat hudebníky z Messer für Frau Müller. Tehdy došlo k jejímu setkání s Gitarkinem, které přerostlo v založení společného projektu Nožik Chups, později v Hamburku přejmenovaném na Messer Chups.

Do dnešního dne Gitarkin a spol. vydali pět dlouhohrajících desek, i když obsah toho "spol." se poměrně často měnil. Nejprve kapelu opustila Anette Schneider, a to ještě v roce 1998. Zůstala však po ní řada hlasových samplů, které se prolínají skladbami debutového alba Messer Chups s názvem The Beast And The Beast (někde je tato deska uváděná jako Monster & Monster). Novým hudebním partnerem Gitarkina se stal jeho dlouholetý přítel a hráč na klávesy Igor Vdovin. Společně natočili v roce 2000 desky Miss Libido, Bride Of The Atom, Vamp Babes a Black Black Magic. Na posledním z nich už kapelu doprovázela mimo jiných také světoznámá hráčka na theremin Lydia Kavinovová, jejíž prastrýc Lev Theremin tento elektronický nástroj v roce 1919 poprvé sestrojil.

Pro Messer Chups znamenala spolupráce s Kavinovovou posun od obskurní záležitosti známé pouze úzkému okruhu fanoušků k mezinárodně respektovanému projektu. Poslední deska Black Black Magic byla licencována do Austrálie a Holandska, na kalifornské značce Asphodel vyšlo album remixů nazvané Tipsy-Remix-Party! a v polovině roku 2002 kapela odehrála řadu koncertů mimo jiné v New Yorku, Washingtonu, Chicagu a Helsinkách. Během následujícího turné po Německu a Švýcarsku Messer Chups opustil Igor Vdovin, kterého nahrávací společnost Solnze v poslední chvíli nahradila Olegem Kostrowem. Zachránila tak alespoň švýcarskou část turné, na kterém si se skupinou zahrála i Lydia Kavinovová, toho času pracující pro operu v Lucernu.

A to je téměř konec pohádky, milé děti! Díky distribuci Tamizdatu si můžete dopřát výběr toho nejlepšího z tvorby těchhle poťouchlých Rusů i vy. Album Cocktail Draculina obsahuje osmnáct kousků, vybraných z celé kariéry Messer Chups. Lovilo se i z remixové desky a došlo i na bonusovou skladbu Tchaikovski Beat (nejen podle mého soudu nejlepší věc od MC vůbec), po formální stránce prostě ideální kompilace. Při hodnocení obsahu dost záleží na tom, jestli chápete kombinaci surfových kytar, laciných syntezátorů a samplů z béčkových hororů jen jako neškodnou legrácku, nebo jste tomu všemu ochotni přiznat jistou uměleckou kvalitu. Můj názor je jasný: jedná se o originální směsku, která si při rozumném dávkování dokáže udržet poměrně dlouho punc svěžesti a neoposlouchanosti. Na druhou stranu se zde vaří prakticky stále ze stejných surovin, takže během poslechu vaše pozornost logicky upadá a jednotlivé tracky začnou po čase splývat.

Tehdy nastává ten pravý čas pro vychutnání vizuální stránky téhle taškařice - na datové stopě alba se nachází tři montypythonovsky uhozené videoklipy, které korespondují s celkovou upírskou stylizací celého kapely. Takhle nějak prý vypadají projekce při živých vystoupeních Messer Chups, ostatně zakrátko se o tom budeme moci přesvědčit sami. Messer Chups sice během pražského koncertu nedoprovodí Lydia Kavinovová, o thereminové čarování ale prý nepřijdeme, stejně jako o litry umělé krve a plastikové řezáky Bely Lugosiho. Už se těšíte?