Novinky

Psí Vojáci - Těžko říct

Psivojaci.jpg Psí Vojáci - Těžko říct
13 skladeb, Indies Records

Psí Vojáci na své novince Těžko říct zůstali věrni svému léty prověřenému modelu, tedy na výborných klavírních motivech postavené šansoniérské i téměř rockové písně, obklopené rozmáchlými výlevy s dlouhými texty, kterým mnohdy zcela rozumí asi jen sám autor. Oproti dřívějším letům zní ale deska jako by více zklidněle a písně na ní jsou podávány až s jakousi nonšalantností a šarmem.

A taky na ní posluchač místy najde humor, ovšem humor laskavý, milý a občas až naivní. Zdánlivě třinácti písňové album, kde ovšem ne každá z označených skladeb jest písní, začíná chytlavou Napsal jsem píseň. Druhá Možná moc čaje je zase prostorem pro Topolovu magii, která se na plno projeví třeba i ve finálním, osmnácti minutovém běsu Ježura. Zmíněný humor? Třeba již třetí, bezprostředně milá píseň o mladičkých holičkách, co si povídají o svém pohledu na lásku a při tom tvoří "novou hlavu" chlápkovi v křesle. Pousmání ovšem nabízí již obal desky, stejně jako třeba rozverný instrumentální Kozlík na louce, který si v závěru radostně mekne :-)

Nástrojově se základní trio - basa, bicí, piano-zpěv - ve kterém dnes Psí Vojáci vystupují, na desce obklopilo hned třemi hosty. Violoncello, ani španělská kytara ale na sound kapely nijak výrazný vliv nemají a působí jako by pod povrchem, kde nahrávku spíše podbarvují a dolaďují. Výjimku tvoří trubka, slyšitelná i náladu tvořící hned v třech písních. V barově bluesové Kabátky děravý, titulní naléhavé Těžko říct i v již zmíněném Ježurovi.

A co říci závěrem? Psát to, že texty jsou většinou opět hodně dobré a plné sdělení, stejně jako mnohé vyhrávky Topolova piana i jeho přednes, je po všech těch letech asi zbytečné. Mám ale pocit, že i když zde kapela nikterak nevybočila z běžných kolejí své tvorby - což po ní ale myslím ani nikdo nežádá a působilo by to možná až nepřirozeně - dá se téhle desce věřit. Třeba to, že jí kapela vydala právě pro to, že takto a nyní chtěla něco sdělit, a ne jen pro to, aby se letitý spolek zase jednou dostal do podvědomí posluchačova.