Novinky

Naše Věc - Hořký menu

Nasevec.jpg Naše Věc - Hořký menu
17 skladeb, Zee Prime a X Production

Mezi nejzajímavější domácí kapely věnující se hiphopu patří určitě parta Naše věc. Toto šestičlenné uskupení, které je nejvýraznějším představitelem Brno hardcore scény, albem "Hořký menu" navazuje na jejich dva roky starý debut "Blázni jsou ti...". Příjemnou ochutnávku z tohoto alba si mohli posluchači vyslechnout už na výtečném letním festivalu Hip Hop Kemp, jeho kvality lze však plně docenit až při nerušeném domácím poslechu.

Album obsahuje sedmnáct tracků, které překračují hranice hiphopového žánru - ať už jeho specialit nebo jeho klišé. Je pravda, že zde naleznete v podstatě "povinné" atributy, ať už se jedná o kritiku pubertálního neonacismu, bezvýhradné odmítnutí politiků nebo o klasické "vypálené štýlo", mládenci však po obsahové i hudební stránce pokračují mnohem dál. Vysmívají se některým svým nohsledům, kteří kopírují americký "big boy style" a "rýmy z ghetta", odmítají idealismus jako jeden ze zdrojů fanatického terorismu, nebo se odkazují na nadějný rok změny 1989, po kterém společnost postupně vystřízlivěla a uzavřela se ve své hořkosti.

Co se hudebního přínosu týče, nadprůměrných tracků je na albu hned několik. Především bych doporučil excelentní turntablism hlavního producenta DJe Opia, kde mu ve skladbě "Na férovku" sekunduje DJ Nneser, a který figuruje i jako součást čtyřčlenné crew Illuzionists (+ DJs Chocolatic, Maztah a opět Nneser) v úchvatném osmiminutovém scratchovacím opusu "Tisícdvěstědeset". Další z elementů hiphopu, beatboxing, je zastoupen v tracku "Být a rým", kde u mikrofonu exceluje El Mariz. Jak již bylo řečeno, chlapci se nebojí ani výletů mimo hiphopovou škatulku, za pozornost tedy určitě stojí velmi kvalitní trip hop "Virtual Soul Waste" se zpěvačkou Pawlee nebo bluesová vyhrávka s vtipným názvem "Modrá's" (obě produkce Dup), případně najazzlý skit "Zahalena v barovym dýmu" (produkce Opia). Úplně nejvíc mě ale uchvátila melancholická skladba "Pro nedrsňáky" se zasněnými plochami v pozadí a neskutečně kvalitním abstraktně lyrickým textem, kde se textař a rapper Apoka posmutněle zamýšlí nad emocemi hluboko procházejícími srdcem toho, kdo zažil nešťastný vztah a bolestivé loučení. Na závěr musím ocenit skvělý rým, který se objevil ve skladbě "Posunutý hodnoty" a který mě absolutně dostal: "MC's, co řvou a jdou svou flow".

"Hořký menu" tedy určitě vřele doporučuji, podle mého názoru se jedná o nejlepší české hiphopové album od dob "My 3" pražské dvojky/trojky Indy & Wich.

MAKE LOVE/RB