Novinky

Salute Zappa! aneb tohle si nenechejte ujít!

Zappa.jpg V.A. - Salute Zappa!
17(+1) tracků / 56:20, vydáno ve spolupráci s Black Point Music

Od smrti génia (nejen) rockové hudby Franka Zappy uplynulo již deset let, takže řada jeho dosud aktivních fan klubů po celém světě u příležitosti tohoto smutného výročí již připravilo a ještě připraví řadu zajímavých překvapení. Zappa má podobně jako The Velvet Underground bohaté posluchačské zázemí i u nás, takže není divu že nápad realizovat album věnované Zappovi a jeho písničkám vzešel rovněž i z magického stověžatého města uprostřed Evropy. Chopilo se ho šestnáct kapel různého stylového zaměření, jež však na albu spojuje vzácný dar uchopit podstatu Zappových písní - především pak jeho nadhledu a humorné nadsázky.

Na Salute Zappa! tak najdeme dávné interprety Zappových skladeb ze 70.let (Mikoláš Chadima a Pavel Richter se svými Bandy), alternativní formace, které se Zappou spojuje nadhled v použitých textech (Skrytý půvab byrokracie), řadu známých klubových kapel, které sice zdánlivě se Zappovou hudbou nemají nic společného, ale jejichž členy nějakým způsobem inspiroval (Nahoru po schodišti dolů band, Ta Jana z Velké Ohrady či Echt!) i dosud méně známé skupiny či příležitostné sestavy, které se k Zappovu odkazu s velkým nadšením přihlásily.

Přestože řada ze zúčastněných má poměrně čitelný a výrazný rukopis, snad všem se podařilo nějakým způsobem uchopit mnohovýznamovou podstatu Zappových písní. Oproti Richter Bandu (Peaches En Regalia), Majerovým brzdovým tabulkám (We Are Not Alone) a Moberg Ensemblu (Mr. Green Genes), jež vsadili více na instrumentální vyznění - a nutno dodat, že velmi zdařilé (ale rozhodně nejde o věrnou reprodukci originálu) - většina dalších sáhla po kratších písních se silným satirickým akcentem. Řada z nich dokonce použila vlastních českých textů více či méně korespondujících s původním námětem. Z tohoto úhlu pohledu dominují Pod černý vrch se skvěle zpracovanou What's The Ugliest Part Of Your Body?, posunutou do českých reálií a MCH Band s podobně zaměřenou Tell Me You Love Me.

Málokdo z příznivců by asi identifikoval teplický Šanov 1, zde v jakési pozici voicebandu ve zdařilé adaptaci I'm So Cute. Asi jen pro tuto příležitost sestavil Kakaxa projekt Mad Little Machine, jehož verze Willie The Pimp tu dostala sice poněkud neobvyklou, avšak v duchu originálu zdravě lechtivou podobu. Svojí typickou "literárně-filosofickou" kombinací jako vždy překvapili Skrytý půvab byrokracie, kteří do skladby Hungry Freaks, Daddy implementovali přeložené úryvky statí od Friedricha Nietzscheho a Jerzyho Stanislawa Baczonyiho, ovšem naprosto neoddiskutovatelným vrcholem alba - alespoň z hlediska principu "šokuj a máš vyhráno" - je vklad kapely s všeříkajícím názvem Píča, jejíž bezskrupulní (a dobře peprné) využití ryze naturálního výraziva z oblasti sexu a vůbec celková realizace včetně zpěvu ve stylu Michala Tučného činí ze slavné Bobby Brown asi nejodvážnější adaptaci Zappových skladeb na celém albu.

Kdo není jen zarputilým vyznavačem Zappových instrumentálních schopností, ale dokáže ocenit i svojské uchopení lehkosti, zpěvnosti a již zmiňovaného humoru obsažených v řadě jeho písní, musí být albem Salute Zappa! když ne nadšen, alespoň příjemně překvapen a potěšen. Vždyť řadě z přítomných se tu podařilo možná mnohem více, než v jejich dosavadní tvorbě - zahrát s nadhledem, patřičnou ironií a mimo rámec vlastních zaběhnutých schémat. Jakoby nad nimi na pár okamžiků stanul skutečný Zappův duch. Ostatně ten se tam někde nahoře asi jen potutelně usmívá...