Novinky

Millenium Records přestavuje: Karol Mikloš - Vis - A - Vis

Obal.jpgKarol Mikloš - Vis - A - Vis
12 skladeb / 49:31, Millenium Records

Millenium Records je malé agilní vydavatelství, jehož ediční plán pojme leccos od inteligentního pop rocku, kam patří i recenzované album Karola Mikloše ( ale také Blue Sundown; Cliche), funku - Love 4 Money, blues Petra Lipy, až po folk Soni Horňákové nebo etno - Sui Vesan. Poměrně široký žánrový rozptyl spojuje, jak patrno, snaha o zachování kvalitativní úrovně.

Dle dostupných promo materiálů byl Karol Mikloš v letech 1992-93 členem skupiny Shellwoy (té vyšla nedávno u Millenium Records deska "Essence"). V roce 1994 se vydal na sólovou dráhu a o tři roky později debutoval deskou "The Same Mist Here". Postupem doby vystavěl nový repertoár i doprovodnou kapelu Second Nature a nyní je tu s novinkou nazvanou "Vis - A - Vis". Ta se nese na vlnách inteligentního popu s rockovými hranami. Pravda, hrany jsou poněkud zaobleny erozí elektronických aranží a absencí živých bicích nástrojů (přestože se na fotkách v bookletu bubeník objevuje), ale to byl nejspíš účel. Písně jsou rozděleny do dvou bloků. Na ty co využívají slovenský jazyk a na skladby v druhé půli CD v kosmopolitní angličtině. Všechny propojuje posmutnělá nálada a volnější tempa. Zvonivé kytary sem tam připomenou U2 a elektroničtější aranžmá zase New Order, resp. Electronic, což v tomto "prípadě" neznamená obvinění z plagiátorství. Výjimkou je píseň Right Until Now v takřka unplugged verzi, která však kompaktní monolit alba díky shodné náladě nenarušuje.

Mít svůj zvuk a rukopis je pro interpreta potencionální předpoklad k úspěchu, ale jen v případě, že se ho snaží dále rozvíjet. Miklošovi písničky svůj zvuk i rukopis mají. Kamenem úrazu je ale to, že díky jednotnému mustru máte na konci CD dojem, jako byste poslouchali stále tutéž píseň. Dotírající nudu sice můžete zahnat datovou stopou, jež vám nabízí shlédnutí dvou klipů - to je ale přeci jen dost chabá útěcha.

www.karolmiklos.sk/