Novinky

East Side Unia 3

EastSideUnia.jpgEast Side Unia 3
Terorist? Records, distribuce Maximum Underground

East Side Unia je hudební atlas, který by neměl chybět v povinné výbavě žádného přehrávače. Spolu s ním můžete projet Maďarskem, Chorvatskem, Polskem, Slovenskem, Ruskem a samozřejmě nechybí ani zmapování naší zemičky. Těžko se můžu vyjadřovat k textům, které jsou v hip-hopu minimálně stejně důležité jako hudba, protože moje jazyková výbava se omezuje česko-slovenštinou a ze zbylých jazyků, jenž jsou ke slyšení na této kompilaci, odchytávám pouze zlomky vět. Nemůžu ale nezmínit, že mi ani u jednoho interpreta jeho mateřština nevadí a dokonce si troufám tvrdit, že mi slovanský akcent vyhovuje víc než angličtina.

Podivně rozklíženým trackem startují, po krátkém intru, Firma & Zsola. Je to moje vůbec první seznámení se s maďarskými muzikanty a okamžitě si získávají moje sympatie. Bolesna Braća s oběma jejich tracky tvoří spíše průměr. První věc, ve které vypomáhá Nered je ale o stupínek výš, než druhá skladba. Mezi nejvýraznější atributy kompilace patří polští Tede. Jejich první věc dává jasnou odpověď na to, jak by zněli Eurythmic, kdyby se rozhodli hrát hip-hop. Bankos & NKS otáčejí, stejně jako Kasta, temnější stránku hip-hopu. Ničím nevybočují, ale drží se standardní kvality. Kasta vyznívá o něco zajímavěji a bodují povedenou smyčcovou vsuvkou.

O slovenských Čistychov, kteří vytvořili celkem svižnou skladbu za použití sekané ska kytary, jste možná ještě neslyšeli, ale na jméno jejich krajanů, říkajících si Názov Stavby, jste už určitě narazili. Tady důkladně propírají chytlavý kytarový rif, který, vzhledem k tomu, že je na scéně celé představení, způsobuje mírné přejedení. P-13 jsou zastoupeni dvěma výbornými věcmi, z nichž především v Ja Znaju Ľudej je cítit, kde leží jejich domovina. Tklivé housličky s akustickou kytarou nastiňují dokonale atmosféru ruské poetiky. Jednoduché, písničkové, dokonalé. Penery už si dneska s nikým nespletete. Zajímavě poskládané samply tvoří barevnou koláž, kde je Vladimirovo a Orionovo povídání jen třešničkou na Penerském dezertu. WWO provětrají vzduch trochou líného jazzu a tesknou melodií trumpety. V jejich druhém jazzy tracku je v opozici k rodné polštině přidána podobně ohebná francouzština.

Indy & Witch + Věc, Rytmus překopali Noc je 1/2 dne a znáte-li originál, určitě se pobavíte. Vlastně se pobavíte, i když originál neznáte, text je zábavným vyznáním lásky k části dne, pro kterou si většina lidí zvolila bezvědomí v náručích postelí. Přejde-li vám tenhle barevný track o černé části dne do krve, jen tak si ho z hlavy nevyženete. Super Croo kříží hip-hop s EBM a vytváří tím smutnou výpověď o společnosti s neradostným pohledem do budoucna. Mrazivé a dobré. Prago Union je hudebně i textově veselejší a optimističtější. Rozhodně jedna z nejlepších věcí na kompilaci. Pestrá koláž zvuků, kterým vévodí kytarové drobnosti. Vzato kolem a kolem je East Side Unia hodně povedená kompilace, která vás přesvědčí o tom, že to s tou hudbou v bývalém východním bloku vůbec není tragické.