Novinky

RX Bandits

RX Bandits, The Ghost, The Exit - Futurum, pondělí 28. 4.

RXBandits.gif Pondělí 28. dubna nám přináší možnost opět zavítat na zajímavý koncert do pražského Futura. Tentokrát se Praze představí tři skupiny z různých částí USA, které u nás zatím nestačily nabýt velké popularity, ale které podle promotérů spojuje "nevšední hudební talent, originalita, obrovský energetický náboj a enormní potenciál zaujmout a nadchnout všechny příznivce punku, hardcore, ska a alternativního rocku, jakožto i všech jejich substrakcí a kombinací".

Kapely pocházející z "Orange County" (jedná se vlastně o obrovské jižní předměstí Los Angeles) mají výhodu už v tom, že je v jejich působišti patrná všudypřítomná tradice úspěchu, který tamní soubory dosahovaly a dosahují už bezmála tři desítky let. RX Bandits vyrůstali a psali své první songy ve stejných zkušebnách jako dnes již vpravdě legendární tělesa, pocházející ze stejné líhně : Sublime, Reel Big Fish, No Doubt, Long Beach Dub All Stars a podobně. Pod vlivem muzikální rozmanitosti tamního prostředí vytvářel svou vlastní hudbu i kytarista a zpěvák Matt Embree, frontman RX Bandits: v jeho tvorbě jsou více než patrné kromě klasického punk-rocku i elementy reggae, funku, nové vlny 80. let nebo ska...zkrátka přesně tak, jak jsme na to v posledních letech od kapel ze surfařsko-skateboardové meccy zvyklí. Kromě kytar a bicích tvoří nedílnou součást kompozic RX Bandits i klávesy, saxofon a trombón, vše velmi pečlivě zaranžováno a poskládáno dohromady. Na rozdíl od některých jiných stylově příbuzných souborů není ale tvorba RX Bandits jednoznačně orientovaná jen na zábavu a humor - jednotlivé skladby se náladově odlišují, některé mají nádech intelektuální, jiné zase meditativní...a některé oprašují i klasický nádech rebelie punkových počátků.

RXBandits.gif RX Bandits zaujali svou tvorbou v poslední době doslova mega-úspěšný label Drive-Thru Records, který jim vydal již tři alba : Those Damn Bandits (1998), Halfway Between Here and There (2000) a Progress (2002). Kapela má za sebou gigantická turné s New Found Glory a Bloodhound Gang a na své první samostatné evropské turné vyráží právě v těchto dnech.

Společnost na celém turné budou RX Bandits dělat The Exit z New York City. Kapela vznikla před čtyřmi lety způsobem přímo čítankovým. Bubeník Gunnar odpověděl na inzerát, který si podal kytarista Ben Brewer v kulturním týdeníku The Village Voice. Po roce zkoušení se v Bostonu náhodně seznámili s baskytaristou Jeffem DaRosou a po zjištění společně sdílených ambic a zejména totožného hudebního vkusu se rozhodli spojit své síly.

Další náhodné setkání vedlo ke spolupráci s legendárním producentem Danielem Reyem, který měl v minulosti na svědomí mimo jiné kultovní nahrávky Ramones nebo Misfits. Výsledkem je album "New Beat", které bylo natočeno koncem roku 2001 v New Yorku a vyšlo na Some Records začátkem roku následujícího.

Walter Schreifels a Sam Siegler (členové legendárních Youth Of Today, Gorilla Biscuits, Quicksand, Civ a Rival Schools) stojící za značkou Some Records, viděli The Exit počátkem léta 2001 na několika koncertech, ale zejména krystalicky upřímný rock od srdce a dle svého vlastního vkusu, s nádechem punku i popu, ale přesto bez ohledu na trendy a s perspektivou neustálého růstu a zdokonalování."

Do jaké míry je tato definice pravdivá ? I o tom se budeme moci přesvědčit v pondělí 28.4. ve Futuru.