Novinky

Američtí Avail pošesté v Praze

Avail, Ensign, Suffer - Rock Café, úterý 29. 4.

Avail.jpg O Avail toho není potřeba příliš psát. Společně s Good Riddance a Propagandhi patří tahle parta mezi malou skupinku kapel, které si dokázaly vybudovat obrovskou popularitu a respekt doslova u všech příznivců veškerých odnoží a odrůd punk-rocku a hardcore, které za léta existence těchto hudebních stylů stačily vzniknout. Avail jsou totiž naprosto věrní svému původnímu imagi a jejich muzika - ať už na albech nebo při naprosto uchvacujícím živém projevu - je natolik upřímná a poctivá, že zřejmě nedokáže vzbuzovat u nikoho ani sebemenší náznak antipatií...

Prvopočátky kariéry skupiny sahají až do konce osmdesátých let, kdy se Avail zformovali ve svém původním působišti, Washingtonu, DC. V roce 1990 kapela hromadně přesídlila o nějakých 500 kilometrů jižněji, do Richmondu ve státě Virginia, a tam má své hlavní působiště dodnes. Před několika měsíci darovali Avail světu již sedmé (je to až k nevíře, jak čas letí) album, tentokrát produkované Bryanem Paulsonem, známým spoluprácí s Husker Du, The Replacements, Dinosaur Jr., Slint či Beckem...Avail ale nijak nemění styl - "Front Porch Stories" je album naprosto hardcoreově punkové, tak syrově punkové, jak to jen v dnešní době jde... skupina přijíždí koncem letošního dubna do Prahy již pošesté (2x 007, 2x Roxy, 1x Lucerna Bar) a je více než pravděpodobné, že se jí dostane stejně vřelého až nadšeného přijetí jako vždy doposud.

Avail.jpg I přes stále trvající mládí svých jednotlivých členů je nutno další hvězdy večera, Ensign, paradoxně zařadit mezi veterány Newyorkské hardcoreové scény. Dali se totiž dohormady už v roce 1995, kdy se na společném turné Sick Of It All a H2O dohodli "bedňáci" obou kapel - vesměs v teenagerovském věku - o založení společného projektu. Zpěvák Tim Shaw a baskytarista Nate Gluck vzali celou věc skutečně vážně a přestěhovali se do společného domu v New Jersey, v jehož sklepě vybudovali zkušebnu - půjčili jí mimochodem i další kapele ze sousedství, nám dobře známým Lifetime - a rozjeli svůj společný sen : Ensign.

V krátké době se kapela dohodla na vydávání své tvorby na tehdy progresivně se rozjíždějící značce Indecision Records - zde vyšlo jak první EP pojmenované prostě "Ensign" (květen 1996), tak i první regulérní album "Direction Of Things To Come" (listopad 1997), split-CD s kalifornskými Death By Stereo a retrospektivní CD "3 Years 2 Months 11 Days" (obojí v polovině roku 1998). Léto 1998 strávili Ensign na gigantickém americko-kanadském turné s Good Riddance a právě toto turné bylo jedním z aspektů, které inspirovalo členy mega-úspěšných Offspring k podepsání smlouvy s Ensign na vydání tří alb na své značce Nitro Records.

"Cast The First Stone" vyšlo v první polovině roku 1999 a zatím poslední počin kapely, jednoznačně nejlepší album "The Price Of Progression", v létě 2001. Ještě před vydáním nového materiálu kapela letos ráda přijala nabídku svých dlouholetých kamarádů Avail ujmout se role předskokanů na celosvětovém turné, které přivádí Ensign již popáté do Evropy...pražským datem je - jak již bylo řečeno - 29. duben. V Rock Café tak prožijí příznivci hardcore-punku další sváteční večer.

Dojem z celého koncertu jistě nepokazí ani jihočeská parta Suffer, kterou poctivý a vytrvalý přístup jejích členů vynesl po letech tam, kam si zaslouží - mezi to nejlepší, co v současnosti česká HC/punk-rocková scéna nabízí.