Novinky

Cimbálová muzika Pramínky křtí své debutové CD

Historie cimbálové muziky Pramínky se začala psát v roce 2001 na Základní umělecké škole Zdeňka Buriana v Kopřivnici. Dnes, po třinácti letech svého působení, je toto jedenáctičlenné hudební těleso již zcela samostatné.

 

Základem repertoáru Pramínků jsou písně a tance z Lašska. Ty jsou charakteristické nejen svou zádumčivostí, ale i melodickou krásou a pestrostí. Jejich převážnou část tvoří písně a tance vznešeného třídobého rázu, nazývané starodávné, a dynamické točivé dvoudobé zvrtky. A tak je vcelku přirozené, že nosná část nového CD je sestavená právě z nich.

 

Při výběru písní muzikanti upřednostnili ty, které jim jsou ze všech nejbližší a nejmilejší. Jak sami říkají, jde o písně, s nimiž mají spojené hluboké vnitřní zážitky či nezapomenutelné vzpomínky. A tak hned v úvodu najdeme pásmo písní Vojna a láska, s kterým Pramínky získaly v roce 2009 první místo v ústředním kole celostátní soutěže základních uměleckých škol. Poté následují písně Pod našu faru a Aj, zerzaj, zerzaj, při jejichž poslechu vlhnou oči i těm nejotrlejším posluchačům. Tak bychom mohli pokračovat až k závěrečné písni Okolo Moravy. Jde o píseň zamilovanou všemi pramínkovskými muzikanty a nesmí chybět na žádném jejich vystoupení.

 

Na hudebním nosiči nazvaném Kaj pujděm? uslyšíme 27 lidových písní v úpravách uměleckého vedoucího Vladana Jílka a cimbalistky Gabriely Jílkové. Některé písně jsou uvedené samostatně, jiné pak řazené v tématických písňových pásmech, jako například písně o vojně, o lásce či písně žertovné. Celková stopáž CD se vyšplhala k 56 minutám.

 

Ti, kteří se na křest 30. listopadu z důvodu omezené kapacity sálu nedostanou, si můžou CD zakoupit v Kašpárku (půjčovně kostýmů v suterénu Kulturního domu v Kopřivnici), nebo v Zorničce optik (oční optice na náměstí v Příboře).

 

CD Kaj pujděm? bude k mání také na všech akcích cimbálové muziky. Pro vážné zájemce nechybí ani možnost objednat si hudební nosič na webových stránkách www.cmpraminky.cz či na facebookových stránkách cimbálovky.