Novinky

Valašský špalíček 2014 se blíží, hlavní hvězdou bude legenda Nazareth

Jak je známo, festival Valašský špalíček nepatří mezi ty příliš komerčně laděné festivaly a tak tomu zůstává i letos. Návštěvníci budou mít možnost objevovat nová a zajímavá jména mnoha různých žánrů jak české a slovenské hudby, tak i té světové. Do Valašského Meziříčí se sjedou kapely a umělci ze sedmi zemí světa. Chybět samozřejmě nebude zástupce irské hudební scény.

Zahajovacího koncertu se ve čtvrtek 19. června ujme Karel Plíhal, který se svým programem vystoupí na prvním nádvoří zámku Žerotínů. Jedním z velkých jmen tohoto roku je skotská rocková skupina Nazareth„Ta od svého vzniku sice prošla řadou personálních změn, ale písničky jako Love Hurts, které každý zná, zůstávají a zazní i na Valašském špalíčku a rovnou plnohodnotném koncertním setu,“ říká dramaturg festivalu David Schwager. A plnohodnotný koncert odehraje také muzikantkaRadůza. Ta na festivalu Valašský špalíček představí po čtyřech letech a rovnou s celou kapelou ve velkém sále.

 

Němečtí Alin Coen Band vystoupí v sobotu 21. června:

 

Zpoza našich hranic do Valašského Meziříčí zavítá například americká kapela Simeon Soul Charger hrající psychedelic experimental rock, rockový a jazzový baskytarista a dlouholetý parťák Lou Reeda Fernando Saunders ze Spojených států společně s kapelou, izraelští indie rockoví LFNT či německá písničkářka Alin Coen se skupinou. Valašský špalíček by nebyl Valašský špalíček, kdyby se v seznamu jmen neobjevil alespoň jeden zástupce Irska. „Do Valmezu jsme pozvali zpěvačku Rebeccu Collins s dánskou kapelou The Unusual History of Ether. Jejich loňské album A Distant Age nemá slabých míst a samotná Rebecca vydala letos v únoru senzační akustickou sólovku Earth,“ prozrazuje dlouholetý organizátor a dramaturg festivalu Karel Prokeš.

Českou mladou scénu zastoupí například projekty Kittchen, indie popoví iLLe nebo písničkářka Never Sol, kteří obohatili hudební scénu vydařenými debutovými alby. Dobrou popovou písničku představí stoupající hvězda Nebe. Návrat čeká také kapelu Zrní a silné a energické kytarové riffy dodají Doctor Victor. Druhá nejlepší kapela soutěže Global Battle of the Bands z Thajského Chiang Mai. Slovensko budou zastupovat bratislavští Korben Dallas součástí jejichž koncertu bude křest desky Dežo Ursiny + Plus Live.

 

Osobitý rocke'n'roll přivezou Doctor Victor:

 

Dvaatřicátý ročník Valašského špalíčku je i ve znamení návratů a otvírání archívů.„Po pětadvaceti letech se těšíme na asi nejstaršího z českých písničkářů Petra Skoumala s jeho současnou skupinou a v neobvyklé roli se tu objeví také Mikoláš Chadima nebo Vladimír Merta,“ říká Karel Prokeš. Čtvrt století odpočívaly pásky s originálními záznamy koncertů slovenské rockové legendy Deža Ursiniho a českého harmonikáře a zpěváka Jima Čerta v soukromém archivu právě zakladatele Valašského špalíčku Karla Prokeše. Letos na jaře byly nahrávky digitalizovány a připraveny k vydání na etiketě Indies Happy Trails. „Oba dokumentární záznamy živého hraní dvou výrazných, jasně vyhraněných a zároveň zcela odlišných osobností československé hudby předlistopadové éry, budou vydány v den zahájení Valašského špalíčku ve čtvrtek 19. června a součástí festivalového programu bude také křest obou desek,“ dodává Karel Prokeš.

 

Projekt Ille ukáže, co skrývá ve skříni:

 

Blues Jazz Clubu U Zvonu na Náměstí bude opět patřit alternativní scéně pod taktovkou Indies Happy Trails. Nabídne zde kapelu Hrozně, slovenského Beethovena bluesové harmoniky Ericha Boboše Procházku s kytaristou Markem Wolfem a písničkáře Jiřího VondrákaKarla Vepřeka či Nikolu Braska.

Vstupenky na 32. ročník festivalu Valašský špalíček jsou k dostání v klasickém předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí nebo online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz a v síti Ticketstream. Třídenní permanentka, zahrnující koncert Karla Plíhala + hlavní program, vyjde v předprodeji na 350 Kč. Vstupenka na páteční a sobotní hlavní program je za 250 Kč. Samostatný koncert Karla Plíhala stojí v předprodeji 170 Kč.