Novinky

PAVEL ŠPORCL SLOŽÍ VE VSETÍNĚ POCTU VELKÝM ČESKÝM HOUSLISTŮM

Houslista Pavel Šporcl potěší své posluchače českou klasickou hudbou. Po dvou letech toulek jinými hudebními žánry se vrátí s hudbou blízkou jeho srdci. S novým koncertním programem Mé houslové legendy přiveze nejen nedávno vydané CD, ale i s ním spojený příběh o české houslové škole a jejím světovém věhlasu. Povypráví o odkazu, který si velcí čeští houslisté po desítky let předávají z generace na generaci. Jako žák profesora Václava Snítila a přímý pokračovatel této školy naváže na své předchůdce a zahraje jejich brilantní skladby i vlastní kompozici pro housle a klavír.

 

Koncert Pavla Šporcla naváže na jeho zbrusu nové CD My Violin Legends, které 20. září loňského roku vydala společnost Supraphon. Na této jedinečné nahrávce houslista představil kompozice velkých českých virtuosů a historii věhlasné české houslové školy: Otakara Ševčíka, Jana Kubelíka a Jaroslava Kociana. Tituly na toto CD jsem dlouho a pečlivě vybíral. Skladatelský odkaz českých houslistů je velmi obsáhlý. Jedná se spíše o přídavkové kousky, prskavky, ale velmi krásné a rozmanité. Mnohé skladby byly desítky let zapomenuty. Procházel jsem knihovny a archivy, notové materiály z 30. let minulého století,“ říká Pavel Šporcl.

 

Nové album představí také vsetínskému publiku velkém sále domu kultury, kde se jeho housle rozezní 14. února od 19.00 hodin. Partnerem u klavíru mu bude dlouholetý kolega, vynikající hudebník a dirigent Petr Jiříkovský.

 

V programu zazní i díla dalších slavných českých virtuosů Františka Ondříčka, Ferdinanda Lauba, Franze Drdly či Váši Příhody. Doplní jej Šporclovo bezprostřední vyprávění o české houslové škole a jejích legendách.

 

Předprodej vstupenek probíhá od 8. ledna v kině Vatra. Více informací naleznete na www.dkvsetin.cz.