Novinky

Birds Build Nests Underground - So AS

Ne, že by dnes gramofon byl málo využíván jako hudební nástroj, ba naopak, ale většina „produktů“ vznikajících na gramofonech vychází převážně z DJ kultury, tedy až přespříliš se drží rytmického úzu a stylové čistoty (viz hip hopové či dub stepové variace na totéž téma). V krajním případě má toto „řemeslo“ za úkol předvést úctyhodný sportovní výkon hodný olypmpijských her (ano, uhodli jste, myslím na scratching). Jsem zvědal zda už příště bude nasazen na listinu.

Zcela jinak se ke gramofonům postavili avantgardní umělci typu Philipa Jacka či Christina Marclaye, kteří se nebáli naroubovat vše, co jim přišlo pod ruku a vytvořit či dekonstruovat z toho sonickou kulisu, případně prazvláštní soundtrack k hodně klubovému filmu se silnou psychologickou zápletkou alá Mazací Hlava či Tetsuo. Ze stejného těsta je i Petr Ferenc a Michal Brunclík, známí pod hlavičkou Birds Build Nests Underground, již minulý rok dali vzniknout svému novému albu So As.

CELE ALBUM SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE

Celé album dodržuje stylovou vinylovou minutáž, což je cca 40 minut. Dvě skladby na Áčku a po dvou na Béčku, což je sympatické. Na albu je znát vliv undergroundové minulosti, industrál a postindistrál až kamsi k neidentifikovatelné dadaistické kakofonii Jeana Dubuffeta a jeho art brut či ještě lépe outsider artu. Nemůžu samozřejmě nepamatovat ani na zakladatele plunderfonie Johna Oswalda, ale ani na našeho Milana Knížáka, který své koncepty s „gramofonismem“ prováděl pod záštitou Fluxus již na konci 60-tých let. Na albu se projdete z koncertu DG 307, přes Controlled Bleeding až k postjazzu typu Supersilent. Napadnul mě i John Zorn a jeho free výlety do oblastí všemožných obskurních a okrajových
žánrů, nebo rozverný podivín Kid Koala, ale to jsou jen pouhá nepřesná a možná zavádějící podobenství.

Příběh si musí každý prožít sám. Lépe zapomenout na jména a ve své autonomní zóně najít svůj prázdný kout, tam kde se dobře kouří a uši neoslepuje smogová záře nahořklých mandlí. A kdo se směje naposledy….???

Birds Build Nests Underground - So AS

2012, Love nest,

4 skladby