Novinky

Druhý ročník vyhlášení cen Vinyla bude opět na Flédě

Dramaturgii jsme se snažili postavit v duchu cen Vinyla, tedy bez jakýchkoli žánrových omezení – což se nám snad povedlo a diváci se mají na co těšit. Celý večer bude opět přístupný široké veřejnosti a za vstřícnou cenu. Kapely se budou střídat na dvou scénách a každá odehraje plnohodnotný koncert,“ říká za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr.

I letos vychází výroční vinyl v limitované edici v počtu 100 kusů, který obsahuje po jednom tracku od všech nominovaných (tedy z kategorií Deska roku a Objev roku). „Autory obalu desky jsou výtvarníci David Böhm a Jiří Franta, za což jim patří náš velký dík. Vinyl zároveň poslouží jako artefakt pro vítěze – tyto kusy David Böhm a Jiří Franta autorsky dotvoří,“ upřesňuje za koordinátory ceny Tomáš Grombíř. Vinyl vychází hlavně díky společnosti GZ Digital Media, a.s., která se stala partnerem ceny a vinyl vyrobila. Autorkou grafické úpavy obalu vinylu je pak brněnská umělkyně Pavla Kačírková.

Samotné slavnostní vyhlášení bude situováno zhruba doprostřed komponovaného večera. Půjde o cca 30 minutový blok, jímž provedou moderátoři Radia Wave – Veronika Ruppert a Tomáš Turek. Letošní novinkou jsou Pražské ozvěny Vinyly, které proběhnou 5. března ve velkém sále NODu. Program zahájí diskuze hudebních publicistů nad stavem a vývojem české scény v roce 2012. Následovat budou tři živé koncerty kapel nominovaných v letošním ročníku Vinyly.

Hudební cenu Vinyla iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené
Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. Na konceptu ceny spolupracuje Rada ceny Vinyla ve složení Jana Kačurová (Full Moon), Antonín Kocábek (Týden), Karel Veselý (aktualne.cz), Petr Ferenc (His Voice). O vítězích letos rozhoduje 24členná porota aktivních publicistů.

V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

Nominace II. ročníku hudebních cen Vinyla (nominovaní jsou řazeni abecedně)

Deska roku

DVA – Botanicula (Minority records)
Květy – Bílé včely (Indies Scope records)
Please The Trees - A Forest Affair (Starcastic records)
Zrní – Soundtrack ke konci světa (Zrní / APPLAUSE booking)

Objev roku

Kyklos
Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku

Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5